Usuwanie glonów z elewacji - Elevatio.pl
Usuwanie Glonów

Usuwanie glonów i grzybów z elewacji to podstawa, aby przywrócić domowi utracone piękno. Jeśli zauważyłeś zielony nalot na powierzchni swojego budynku, nie czekaj, tylko działaj. Im prędzej go zlikwidujesz, tym lepiej.

 

Przeprowadzimy kompleksowe mycie elewacji Twojego domu. Pozbędziemy się glonów i grzybów przy pomocy specjalistycznych urządzeń i preparatów.

 

 

Glony na elewacji - dlaczego się pojawiają?

 

 

Glony i grzyby lubią zacienione miejsca. Nic zatem dziwnego, że najczęściej pojawiają się na północnej stronie budynku. A czym są owe glony na elewacji? To po prostu mikroorganizmy, które znalazły sobie sprzyjające środowisko do życia. Ściany zewnętrzne pokryte zielonym nalotem nie należą do estetycznych. Gdyby to jednak był tylko ten problem! Glony i grzyby niekorzystnie wpływają na warstwy wykończeniowe.

 

Mikroorganizmy rozmnażają się na każdym podłożu - farbie, tynku, betonie. Sprzyja im zacienienie i wilgoć. Domy usytuowane w lesie często są narażone na ich ataki. Jednak nie tylko zalesienie wpływa na pojawienie się zielonego nalotu na elewacji. Zasiedla on także domy znajdujące się w pobliżu zbiorników wodnych.

 

 

Skontaktuj się z nami!

button2

 

Co sprzyja pojawianiu się glonów i grzybów na elewacji?

 

Nie wszystkie ściany zewnętrzne pokryte są glonami. Już wiesz, że na ich rozwój ma wpływ lokalizacja domu. Co jeszcze? Glony na elewacji pojawiają się, wtedy, kiedy:

  • mają sprzyjające warunki pogodowe (wilgotne powietrze, wiatr),
  • w danym regionie pojawiają się opady deszczu lub mgły,
  • występują czynniki związane z lokalizacją i otoczeniem budynku,
  • budynek zacieniają drzewa i sąsiadujące obiekty,
  • mają miejsce ograniczenia w przepływie powietrza wokół budynku,
  • wystąpiły błędy projektowe i wykonawcze,
  • woda z dachu jest nieprawidłowo odprowadzana i rozpryskuje się w okolicach cokołów,
  • wilgoć z podłoża przenika do powierzchni ścian,
  • ma miejsce odchylenie elewacji od pionu - im bardziej jest ona odchylona, tym jest bardziej narażona na działanie opadów atmosferycznych.

 

Jak zabezpieczyć elewację przed pojawianiem się glonów i grzybów?

 

Mikroorganizmy, takie jak glony i grzyby nie są groźne dla człowieka, ale kiedy pojawią się na ścianach zewnętrznych mogą spowodować ich niszczenie. Czyszczenie elewacji to oczywiście w tym przypadku podstawa, jednak sam także możesz zabezpieczyć budynek i sprawić, że glony nie będą miały sprzyjających warunków do rozwoju.

 

Co 3-4 lata zainwestuj w mycie elewacji. Powinieneś także zabezpieczyć powierzchnię ścian zewnętrznych specjalnymi farbami i tynkami. Doskonale sprawdzą się te, które zawierają nanocząsteczki kwarcu. Są one równomiernie rozmieszczone i dzięki temu zapobiegają rozwojowi glonów. Przede wszystkim:

 

  • sprawiają, że powłoka jest twarda - nie przyklejają się do niej zabrudzenia, które często stanowią pożywkę dla mikroorganizmów,
  • utrudniają wchłanianie się wody opadowej przy jednoczesnym szybkim odparowywaniu - powłoka szybko schnie, więc glony nie mają szans, aby się zasiedlić.

 

Jak pozbywamy się glonów i grzybów z elewacji?

 

Zastanawiasz się, jak we własnym zakresie usunąć glony z elewacji? Oczywiście na rynku jest wiele preparatów przeznaczonych do samodzielnego zastosowania. Jednak nie polecamy Ci tego sposobu. Dlaczego? Zaraz się przekonasz, ile etapów jest niezbędnych, aby pozbyć się glonów z elewacji. Czy dysponujesz odpowiednim sprzętem, wiedzą i cierpliwością? Glony to prawdziwa zmora, jednak nie poddają się tak łatwo. A jeśli przy okazji swoich domowych prób uszkodzisz tynk? Wystarczy, że źle dobierzesz parametry myjki ciśnieniowej, a na Twojej elewacji pojawią się pęknięcia. Może stać się też tak, że odspoją się słabsze warstwy malarskie.

 

Nasza ekipa sprawnie usunie wciąż pojawiające się na elewacji glony. Jak działamy?

 

 

Glony na elewacji? To już nie Twój problem!

 

Wiemy, że masz już dość widoku glonów na elewacji. Zielony nalot (czyli właśnie glony i grzyby) skutecznie psuje Ci humor. Ci uparci nieprzyjaciele jak na złość upodobali sobie Twój dom (nie przeszkadzają im nawet odporne na wilgoć tynki akrylowe). Spokojnie. Nasi fachowcy znają problem i szybko się z nim uporają. Jak już wiesz, działamy w kilku etapach.

 

Mycie chemiczne i wodą pod ciśnieniem

 

Aby pozbyć się glonów na elewacji najpierw przeprowadzamy czyszczenie chemiczne. Za pomocą płaskiej dyszy usuwamy wierzchnią warstwę glonów, a potem spłukujemy wodą pod ciśnieniem. Do czyszczenia elewacji z glonów wykorzystujemy myjkę ciśnieniową. Jednak jesteśmy wyjątkowo uważni. Tak dobieramy parametry urządzenia, aby wysokie ciśnienie nie powyrywało fragmentów tynku ani nie odspoiło słabszych warstw malarskich.

 

Zanim rozpoczniemy właściwe mycie, wykonamy próbę na małym fragmencie elewacji. Zależy nam na tym, aby spływająca woda nie dostała się do tych fragmentów ścian, których nie zajęły glony.

 

A kiedy najlepiej myć elewację? Według nas najlepszą porą jest wiosna i lato. Ważne, aby na dworze było sucho - wtedy budynek szybko wyschnie i na nowo nie zajmie się wilgocią.

 

 

Zastosowanie preparatów chemicznych

 

Samo mycie elewacji pod ciśnieniem to za mało. Konieczne jest zastosowanie środków chemicznych. Najpierw jednak musimy odkazić powierzchnię elewacji, aby ponownie nie zainfekowała się glonami. Zazwyczaj stosujemy te same preparaty, których używamy do usuwania mchów, porostów i grzybów. Zawierają one dwie klasy chemicznych substancji czynnych - silnie alkaliczne nieorganiczne związki chloru i organiczne zasady amoniowe.

 

Preparaty nieorganiczne działają silniej niż organiczne, mają też intensywniejszy zapach. Często powodują odbarwienie podłoża dlatego, zanim je nałożymy, wykonamy próbę na małym fragmencie elewacji. Kiedy już naniesiemy preparat na elewację, pozostawimy go na niej na 20-30 minut. Potem zmyjemy go wodą. Mycie wodą jest konieczne, ponieważ pozwala zmniejszyć zasadowość podłoża. Sprawdzamy ją, stosując papierek lakmusowy lub fenoloftaleinę.

 

Dzięki specjalistycznym preparatom szybko pozbywamy się glonów i grzybów ze ścian budynku. Ich pozostałości usuwamy, wykorzystując myjkę ciśnieniową lub wykonując czyszczenie mechaniczne. W kolejnym etapie ponownie nakładamy środki chemiczne i myjemy elewację. Ostatni etap jest konieczny w przypadku niektórych tynków i farb.

 

Kiedy używamy środków organicznych, ostateczne spłukiwanie wodą możemy pominąć. Preparat pozostawiony na powierzchni chroni elewację przed ponownym pojawieniem się grzybów i glonów.

 

 

Jak chronić elewacje przed glonami?

 

Już wiesz, dlaczego na elewacjach pojawiają się glony i grzyby. To głównie wina zacienienia i wilgoci. Stosując odpowiednie farby, jesteś w stanie zabezpieczyć ściany. To jednak nie wszystkie działania, jakie możesz wykonać w celu ochrony powierzchni budynku.

 

Jak prawidłowo nakładać warstwy tynków, aby nie pokryły się glonami?

 

Nie każda elewacja pokrywa się glonami. Co zatem o tym decyduje? Warunki panujące podczas robót tynkarskich. Jeśli Twój dom znajduje się w na terenach zielonych, w pobliżu lasu lub zbiornika wodnego, wybieraj produkty odporne na grzyby i glony. Doskonale sprawdzą się tynki silikonowe. Maja one tę zaletę, że są samoczyszczące, dlatego nawet jeśli budynek stoi na terenach mocno zawilgoconych i zanieczyszczonych, wygląda estetycznie. Na glony i grzyby odporne są także tynki akrylowe (jeśli zawierają włókna wzmacniające), silikatowe i mineralne.

 

Równie ważne, jak same tynki, są warunki ich kładzenia. Najlepiej robić to podczas bezdeszczowej pogody, kiedy temperatura ba dworze wynosi przynajmniej 5 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie można pogorszyć właściwości zaprawy i sprawić, że będzie nasiąkliwa.

 

Bardziej odporne na osadzanie się zielonego nalotu są tynki gładkie. Te o chropowatej czy porowatej strukturze łatwiej przyjmują zabrudzenia (gromadzi się w nich także woda). Tynki typu kornik brudzą się najszybciej. Jeśli powierzchnia ściany jest gładka, jej nasiąkliwość jest o wiele mniejsza. Po prostu deszcz spływa i wymywa zanieczyszczenia. Mikroorganizmy mają zatem gorsze warunki do rozwoju.

 

 

 

Masz dość zielonego nalotu i wilgoci na elewacji? Usuniemy wszelkiego rodzaju zabrudzenia z powierzchni Twojego budynku. Pożegnasz glony i grzyby - ściany Twojego domu wreszcie będą czyste i estetyczne.

 

Nie zwlekaj - każdy dzień zielonym nalotem na elewacji psuje tynk i... Twój humor. Skontaktuj się z nami już teraz!

 

 

Skontaktuj się z nami!

button2

 

 

 


Profesjonalne usuwanie glonów w miastach Górnego Śląska: Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, Mysłowice Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie Będzin, Świętochłowice, Mikołów, Czeladź

 

Zadzwoń teraz na numer 796 258 999 i zamów mycie elewacji, czyszczenie fasad, sprzątanie, mycie dachu lub kostki brukowej albo mycie okien czy też usuwanie graffiti.

 

Zadzwoń proszę teraz
i zamów bezpłatny pokaz oraz wycenę czyszczenia elewacji, ponieważ Twoja satysfakcja jest najważniejsza!

+48 796 258 999

Dziękuję.

Napisz Odpowiemy