Piaskowanie elewacji i Hydropiaskowanie elewacji
Piaskowanie elewacji i Hydropiaskowanie elewacji

 

Jeśli szukasz firmy zajmującej się piaskowaniem elewacji lub informacji na temat piaskowania cegły, kamienia, betonu i innych powierzchni to dobrze trafiłeś. Na tej stronie znajdziesz wiele ciekawych faktów odnośnie czyszczenia strumieniowo ściernego. Jak działa piaskarka? Jakie są rodzaje ścierniw i do czego służą. Jakie są metody piaskowania i jakie mają zalety oraz wady?

 

Firma Elevatio już od 10 lat wykonuje:

  • niskociśnieniowe piaskowanie cegły zarówno na elewacji jak i wewnątrz pomieszczeń – to nasza specjalność :)

  • piaskowanie elewacji wykonanych z innych materiałów jak np. piaskowiec, tynk oraz granit

  • hydropiaskowanie – zalecane tylko w niektórych przypadkach

  • sodowanie

  • piaskowanie kamienia

  • piaskowanie betonu

  • czyszczenie strumieniowo ścierne metalu oraz drewna

  • śrutowanie stali

 

Zadzwoń proszę teraz na numer +48 796 258 999 i porozmawiaj z konsultantem firmy ELEVATIO, który doradzi Ci jakie czyszczenie strumieniowo ścierne będzie najskuteczniejsze dla Twojej cegły lub innego rodzaju materiału, a przy tym najwygodniejsze dla Ciebie ponieważ Twoja satysfakcja jest najważniejsza!

 

 

 Skontaktuj się z nami!

button2

 

Piaskowanie elewacji z cegły. Fragment ściany jest wypiaskowany a reszta nadal brudna. Dzięki temu widać różnicę i efekt naszej pracy. 

 

Specjalizujemy się w niskociśnieniowym piaskowaniu elewacji z cegły. Używamy piaskarek niskociśnieniowych JOS – z możliwością pracy w osłonie wody. Stosujemy szeroki zakres ścierniw – od piasku o różnej gradacji, poprzez mączki tupu garnet na sodzie nie kończąc.

 

Przeczytaj teraz:

Jak wygląda piaskowanie elewacji i na czym polega niskociśnieniowe piaskowanie cegły lub betonu.


Piaskowanie niskociśnieniowe
polega na natryskiwaniu w strumieniu sprężonego powietrza wybranego ścierniwa na czyszczoną powierzchnię. Odbijając się od na przykład kamienia, betonu, metalu albo lica cegły piasek lub inny materiał ścierny usuwa z niego zabrudzenia. W zależności od wybranego ścierniwa oraz ciśnienia roboczego usuwane jest też w mniejszym lub większym stopniu na przykład lico z cegły. W ten sposób w zależności od rodzaju zabrudzeń oraz jakości lica możemy uzyskać różne efekty. Czasami inwestorom wręcz zależy na tym żeby cegła szczególnie wewnątrz pomieszczeń była porowata.

 

Ściana z cegły przed piaskowaniem.

Piaskowanie cegły wewnątrz budynku - prezentacja efektów.

 

Od czego więc zależy uzyskanie owej porowatości? Ma na to wpływ twardość materiału ściernego oraz przede wszystkim ostrość krawędzi jego cząstek. I tak na przykład piasek ma ostre krawędzie a soda lub kulki szklane mają zaokrąglone. Również miękki materiał taki jak wiórki kokosowe nie ingerują w czyszczone lico. Nie radzą sobie jednak z twardszymi zabrudzeniami. Z kolei hydropiaskowanie najbardziej wręcz można powiedzieć dziurawi i niszczy cegłę.

 

 Ceglana ściana przed piaskowaniem.
Ceglana ściana po piaskowaniu.

 

 

Na czym polega i jakie korzyści daje tak zwana osłona wody?

Specjalna konstrukcja dyszy pozwala na doprowadzenie przed strumień sprężonego powietrza z piaskiem niewielkiej ilości wody. Przy zamkniętym przepływie powietrza woda ledwie kapie lub sączy się niewielkim strumieniem z dyszy. Ta niewielka ilość wody wystarczy w zupełności do znacznego ograniczenia lub nawet wyeliminowania pylenia. Dzięki temu praca jest po pierwsze mniej uciążliwa dla otoczenia a po drugie bezpieczniejsza dla zdrowia pracownika. Woda zawsze jednak oznacza wilgoć. Z tego powodu nie zawsze jest zalecana i stosowana – szczególnie wewnątrz starych kamienic, które z wilgocią mają najwięcej problemów. Bez osłony wody szczególnie ciężkie jest piaskowanie betonu wewnątrz pomieszczeń.

 

Przed piaskowaniem betonu.Po wypiaskowaniu betonowego stropu i cegły poniżej.

 

 

Dowiedz się teraz:

Jak w ogóle działa piaskarka?


Po pierwsze do działania potrzebuje sprężonego powietrza. To powietrze wytwarzane jest w kompresorze – najczęściej w przejezdnym (na przyczepie), spalinowym śrubowym.

Profesjonalne piaskarki potrzebują sporej ilości powietrza dlatego kompresor musi mieć dużą wydajność – 7-10 metrów sześciennych na minutę. Nie sprawdzą się te elektryczne z niewielkim zbiornikiem.

Same piaskarki szczególnie te wykorzystywane przy renowacji elewacji z cegły nie są duże. Ich zasobnik mieści jeden worek ścierniwa – np. 25 kilogramów piasku. Ich zaletą jest możliwość umieszczenia na rusztowaniu a wadą konieczność częstszego uzupełniania ścierniwa.

Sprężone powietrze wytwarza podciśnienie w zbiorniku. Dzięki temu materiał czyszczący jest zasysany i trafia do węża i do dyszy. Wąż składa się z węża głównego, którym przepływa np. garnet oraz z węży sterujących - otwierających i zamykających przepływ w tym pierwszym. One również działają dzięki strumieniowi sprężonego powietrza. Na piaskarce możemy ustawić dwa parametry pracy – ciśnienie robocze w przedziale 0,5 do 4 bar oraz wielkość przepływu ścierniwa.

Do bezproblemowego działania piaskarki potrzebny jest jeszcze osuszacz zziębniczy. Wytwarzane przez kompresor powietrze nagrzewa się. Przepływając przez węże o długości kilku kilkunastu metrów ulega schłodzeniu. W tym procesie wytwarzana jest wilgoć. Wąż główny wewnątrz którego płynie – przelatuje piasek musi być suchy – inaczej będzie się zatykał. Wilgoć trzeba zatem usunąć. Do tego służy osuszacz zziębniczy, który wygląda jak chłodnica w aucie. Jest podpinany pomiędzy kompresorem i piaskarką.

 

 

Zobacz też:

Hydropiaskowanie oraz alternatywne metody czyszczenia strumieniowo ściernego.


Czym różni się hydropiaskowanie?

Do hydropiaskowania używamy myjki wysokociśnieniowej oraz specjalnej dyszy. Tutaj podciśnienie w dyszy wywołuje woda pod wysokim ciśnieniem – na przykład 140 bar.

Cała różnica polega na owym ciśnieniu – 0,5 do 4 bar versus 140 – 180 bar.

Wadą jest brak możliwości regulacji ilości zużywanego ścierniwa, które zależy od parametrów myjki (wydajności przepływu wody) oraz od wielkości dyszy. W tej metodzie zużywa się go więcej. Co widać na zdjęciu poniżej. Co prawda szybkość pracy jest większa ale wymaga to większego wyczucia i osobiście nie polecam tej metody do czyszczenia cegły. Nadaje się natomiast do czyszczenia twardego kamienia. Piaskowanie kamienia tą metodą daje dobre efekty o ile dobrze wybierzemy sprzęt, akcesoria - dyszę do hydropiaskowania oraz frakcję piasku. Nie możemy dopuścić do niszczenia hydropiaskowanego materiału.

 

Hydropiaskowanie kamienia - piaskowca.

 

Kolejną wadą jest wysokie zużycie wody, które zależy od wydajności karchera. Przeważnie ten wydatek oscyluje w przedziale 500 - 600 litrów na godzinę pracy urządzenia. To w zasadzie całkowicie eliminuje hydropiaskowanie wewnątrz budynków!

 

Alternatywy:


Sodowanie
– co prawda jest to metoda zbliżona do piaskowania ale ma jedną ciekawą cechę. Ścierniwo którym jest soda oczyszczona zostaje narzucone na czyszczoną powierzchnię w strumieniu sprężonego powietrza. Nie zachodzi tu jednak reakcja typowo ścierna. W kontakcie z czyszczonym materiałem soda eksploduje a tym mikroeksplozjom towarzyszy usuwanie zabrudzeń. Przy czym jest to reakcja na tyle delikatna, że nie ma ingerencji w czyszczony materiał – nie powoduje chropowatości.

Soda jest surowcem ekologicznym a fakt, że rozpuszcza się w wodzie powoduje, że jest bardziej niż piasek przyjazna dla pracownika.

Wadą sodowania jest jego cena – znacznie wyższa od oczyszczania piaskiem.


Czyszczenie suchym lodem
– to czyszczenie dwutlenkiem węgla – CO2.

Nie jest to metoda ścierna. W postaci stałej dwutlenek węgla jest materiałem delikatnym. Proces czyszczenia polega między innymi na efekcie tak zwanego wstrząsu termicznego – granulki dwutlenku węgla uderzając w czyszczoną powierzchnię zmieniają gwałtownie temperaturę pierwszej zewnętrznej mikro-warstwy np. brudu. Różnica w temperaturze pomiędzy pierwszą a kolejnymi mikro-warstwami powoduje pękanie i odrywanie tej pierwszej warstwy czyli brudu. Mamy tu do czynienia także z efektem termo-kinetycznym. Granulki CO2 zmieniają swój stan ze stałego w gazowy. Towarzyszy temu kilkuset krotna zmiana objętości w miejscu uderzenia – czyli także mamy tu do czynienia z mikroeksplozją wzmacniającą efekty czyszczenia. Ta metoda może być stosowana w przemyśle spożywczym – do czyszczenia maszyn i urządzeń.

Osobną kwestią jest piaskowanie komorowe. Wykonywane jest w specjalnych zamkniętych komorach do których piaskarz wkłada ręce poprzez rękawy. Śrutujemy w nich różnego rodzaju części. Zaletą jest obieg zamknięty, który oznacza brak pylenia oraz możliwość odzyskiwania ścierniwa do ponownego użytku.

 

 Skontaktuj się z nami!

button2

 

A teraz:

Trochę o ścierniwach.

 

Materiały ścierne charakteryzują dwa podstawowe parametry – twardość wyrażona w skali Mosha oraz ostrość krawędzi.

Skala Mosha to dziesięciostopniowa skala twardości minerałów gdzie 1 to minerał najbardziej miękki (daje się z łatwością zarysować paznokciem – przykładowo talk), a 10 to diament (daje się zarysować tylko innym diamentem). Innymi parametrami testowymi, czyli materiałami, które rysują minerał w danej skali są: miedziany drut, ostrze noża, stal nierdzewna. Kolejnym parametrem jest to czy dany minerał rysuje lub tnie szkło jak np. diament.

 

Piasek kwarcowy – po wydobyciu w piaskarni jest suszony w specjalnych bębnach i przesiewany przez zestaw wibrujących sit w celu uzyskania odpowiedniej frakcji a następnie pakowany do szczelnych worków, żeby nie uległ zawilgoceniu. Jego podstawową zaletą jest cena – jest tani. Główną wadą jest natomiast pylenie podczas piaskowania elewacji, które jest szkodliwe dla piaskarza i uciążliwe dla otoczenia. Z tego powodu konieczne jest stosowanie specjalnych strojów z hełmem do którego z kompresora doprowadzane jest świeże powietrze. To nie eliminuje problemu dla otoczenia. Dlatego stosujemy piaskowanie betonu lub cegły w osłonie wodnej.

Właściwości:

  • 7 w skali Mosha

  • bardzo ostre krawędzie

  • powoduje wyraźną chropowatość cegły

  • frakcja do piaskowania od 0,1 do 1,2 mm

  • wysokie pylenie

  • piaskowanie kamienia, betonu, cegły oraz metalu


Garnet
– to ścierniwo mineralne należące do grona krzemianów, które nadaje się do piaskowania cegły na sucho lub na mokro. Od piasku odróżnia je dużo większa wydajność – mniejsze nawet o 80 procent zużycie. Jest to związane z większym ciężarem ziarenek o tej samej frakcji. Dodatkowo garnet chłonie wodę co jeszcze zwiększa jego ciężar i skuteczność w przypadku piaskowania w osłonie wodnej. Stosuje się go również do cięcia wodą pod wysokim ciśnieniem.

Właściwości:

  • 8 w skali Mosha

  • ostre krawędzie

  • powoduje chropowatość, którą możemy zmniejszać wybierając mniejszą frakcję

  • frakcja do renowacji zabytków od 0,055 do 0,063

  • frakcja do czyszczenia strumieniowo-ściernego od 0,125 do 0,6

  • minimalne pylenie

  • w kontakcie z metalem nie wytwarza iskier

  • piaskowanie elewacji - bardzo szeroki zakres zastosowania


Żużel pomiedziowy
– inaczej polgrit
- to materiał ścierny znajdujący zastosowanie w oczyszczaniu strumieniowym na wolnym powietrzu dużych powierzchni w szczególności metalowych. Nadaje się również do czyszczenia elewacji budynków z kamienia naturalnego.

Właściwości:

  • 6 w skali Mosha

  • materiał ostrokrawędziowy

  • nie odkłada się na czyszczonej powierzchni

  • mniejsze zużycie od piasku

  • idealny do piaskowania konstrukcji stalowych

  • piaskowanie metalu i betonu


Elektrokorund zwykły brązowy
– najtwardszy materiał do piaskowania. W związku z bardzo wysoką twardością nadaje się do wielokrotnego użytku. Jego zaletą jest ekologiczność.

Właściwości:

  • 9 w skali Mosha

  • kształt ostrokrawędziowy

  • wybitnie czysty

  • samoodnawiające się krawędzie

  • wysoce skrawny

  • piaskowanie metalu i kamienia

Stosowany głównie do czyszczenia strumieniowo ściernego konstrukcji stalowych. Nadaje się również do matowienia powierzchni – kamienia, szkła...


Soda
– nieinwazyjny materiał do piaskowania, które w tym przypadku nazywamy sodowaniem. Jest w stu procentach bezpieczna dla człowieka i dla środowiska. Używa się jej na przykład w przemyśle spożywczym. Ma postać białych granulek. Podczas sodowania nie ma konieczności zabezpieczania przylegających elementów. Można ją używać na sucho oraz w osłonie wodnej.

Właściwości:

  • 2,5 w skali Mosha

  • materiał nieinwazyjny

  • nie wywołuje chropowatości na czyszczonych cegłach

  • ma właściwości dezodoryzujące

  • piaskowanie elewacji - szeroki zakres zastosowania

Zastosowanie:

  • czyszczenie delikatnych materiałów takich jak: drewno, plastik lub aluminium

  • renowacja tynków na elewacjach zabytkowych budynków

  • piaskowanie cegły

  • usuwanie graffiti

  • usuwanie pasów drogowych

  • czyszczenie po pożarach

  • usuwanie pleśni

  • oczyszczanie felg i innych części samochodowych

W internecie z łatwością znajdziesz filmiki na których demonstrowana jest delikatność tego ścierniwa. Możesz na przykład zobaczyć usuwanie farby z aluminiowej puszki po napoju.

Farba zostaje całkowicie usunięta a puszka jest idealnie gładka.

 

 

Ile kosztuje piaskowanie – cennik.


Do każdego zlecenia, a w związku z tym wyceny podchodzimy indywidualnie.

Cena piaskowania zależy od:

  • metody czyszczenia strumieniowo ściernego – piaskowanie niskociśnieniowe, sodowanie, a może hydropiaskowanie

  • rodzaju powierzchni – czy jest to cegła, kamień, beton…

  • wielkości powierzchni

  • wysokości ścian – czy potrzebna będzie zwyżka albo rusztowanie

  • czy zlecenie dotyczy piaskowania elewacji czy ścian wewnętrznych

  • innych utrudnień

 

 

FAQ:


1) Czy można wykonać hydropiaskowanie wewnątrz budynku?

Teoretycznie tak – jeżeli w budynku prowadzony jest remont generalny i istnieje sposób na naturalne odprowadzenie dużej ilości wody (500 litrów na godzinę), a inwestor nie boi się zawilgocenia. Praktycznie to się nie zdarza.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji piaskowanie niskociśnieniowe na sucho lub w osłonie wodnej (15 – 30 litrów wody na godzinę). Przy takiej ilości wody ściany szybko wysychają.


2) Czy piaskowaniem można skutecznie usunąć farbę z ceglanej elewacji?

Tutaj liczy się bardziej efekt końcowy jaki ma zostać osiągnięty. W pierwszej kolejności zależy on od jakości danej elewacji.

Jeżeli cegła jest dobrej jakości – ma gładkie klinkierowe lico, które warto zachować w nienaruszonym stanie - polecam czyszczenie chemiczne gorąco-wodne. Można w ten sposób bezpiecznie usunąć kilka warstw farby, a także doczyścić nagarowe zabrudzenia pod farbą.

Jeżeli cegła jest gorszej jakości, a farby jest niewiele można ją usunąć w ten sposób. Trzeba jednak wiedzieć, że im więcej warstw farby tym większe ciśnienie i grubsze ścierniwo jest potrzebne. To z kolei oznacza, że jak przebijemy się już przez farbę to takim bardziej inwazyjnym materiałem ściernym będziemy oddziaływali na lico cegły. Rośnie ryzyko jej niszczenia.


3) Jaki jest stopień pylenia podczas piaskowania ścian wewnątrz kamienicy?

Wysoki, a z osłoną wody średni.

 

 

 Skontaktuj się z nami!

button2

 

Zadzwoń teraz na numer 796 258 999 i zamów mycie elewacji, czyszczenie fasad, sprzątanie, mycie dachu lub kostki brukowej albo mycie okien czy też usuwanie graffiti.

 

Zadzwoń proszę teraz
i zamów bezpłatny pokaz oraz wycenę czyszczenia elewacji, ponieważ Twoja satysfakcja jest najważniejsza!

+48 796 258 999

Dziękuję.

Napisz Odpowiemy