Mycie elewacji z glonów, usuwanie glonów - Elevatio.pl
Mycie elewacji z glonów, usuwanie glonów - Elevatio.pl

Piękny domek w lesie to marzenie wielu właścicieli posesji. Niestety, panująca tam wilgoć nie wpływa korzystnie na elewację. Bardzo często pojawiają się na niej glony. To nic innego jak widoczny zielony nalot. Jeśli szpeci on powierzchnię Twojego budynku, to znak, że należy czym prędzej wykonać mycie elewacji. Z nami to na szczęście proste. Mamy odpowiedni sprzęt i doświadczenie poparte bogatym portfolio. Zaczynajmy.

 

Czyszczenie elewacji z glonów - dlaczego warto je wykonywać?

 

mycie elewacji z glonow

Glony na elewacji są nie tylko nieestetyczne, ale mogą zaszkodzić powierzchni budynku, szczególnie warstwom wykończeniowym. Kiedy pojawią się na ścianach Twojego domu, musisz zadziałać.

 

Zła wiadomość jest taka, że glony rozmnażają się praktycznie na każdym podłożu - farbie, betonie, tynku. Pojawiają się na powierzchni ścian przeważnie wtedy, gdy te są zawilgocone lub po prostu znajdują się w wilgotnym środowisku. Idealne warunki dla glonów stwarza nie tylko wilgoć, ale i zacienienie. Stąd często można je zobaczyć na północnej stronie budynku. Atakują nie tylko ściany zewnętrzne, ale bywa, że znajdują się także nad oknami. Tynki i farby o wysokiej nasiąkliwości i ograniczonej paroprzepuszczalności najczęściej są właśnie zajęte glonami (glony bardzo lubią tynki akrylowe). Na atak glonów narażone są także tynki cienkowarstwowe barwione w masie.

 

Elewacje, które zostały wychłodzone do temperatury niższej niż otoczenie, również często pokrywają się glonami. Dochodzi tu do kondensacji wilgoci na ich powierzchni.

 

Nie pozwól, aby glony zepsuły wygląd Twojego budynku - zdecyduj się na mycie elewacji.

 

 

 Skontaktuj się z nami!

button2

 

Usuwanie glonów z elewacji z elewacji, czyli jak działamy

Im szybciej zdecydujesz się na czyszczenie elewacji z glonów, tym lepiej. My działamy w kilku etapach. Najpierw stosujemy mycie chemiczne. Po prostu za pomocą dyszy płaskiej usuwamy wierzchnią warstwę glonów, a potem spłukujemy wodą pod ciśnieniem. Do mycia elewacji z glonów używamy między innymi myjki ciśnieniowej. Jesteśmy jednak niezwykle uważni i podczas pracy ze wspomnianą już myjką ciśnieniową dbamy o to, aby wysokie ciśnienie nie powyrywało fragmentów tynku z podłoża lub nie odspoiło słabszych warstw malarskich. Zanim rozpoczniemy pracę, wykonujemy próbę na mniej widocznym fragmencie elewacji. Staramy się także, aby spływająca woda nie dostała się do tych fragmentów powierzchni budynku, które nie zostały zajęte glonami.

 

Kiedy natomiast jest najlepszy czas mycia elewacji? Rekomendujemy suchą i ciepłą porę roku. Wtedy budynek szybko wysycha i nie ma możliwości ponownego zawilgocenia.

usuwanie glonow z elewacji

 

Zastosowanie preparatów chemicznych

Mycie chemiczne elewacji z zielonego nalotu to tylko wstęp do właściwego mycia. Czyszczenie w głównej mierze opiera się tu na zastosowaniu specjalistycznych środków. Powierzchnię musimy odkazić, aby ponownie nie zainfekowała się glonami. Przeważnie stosujemy te same preparaty, których używamy do usuwania mchów, porostów i grzybów. Zazwyczaj zawierają one dwie klasy chemicznych substancji czynnych: silnie alkaliczne, nieorganiczne związki chloru lub organiczne zasady amoniowe.

 

Preparaty nieorganiczne mają mocniejsze działanie niż te organiczne, mają też bardziej intensywny zapach. Mogą powodować odbarwienie podłoża, dlatego, zanim je nałożymy, wykonamy próbę na małym fragmencie elewacji. Kiedy już naniesiemy preparat na powierzchnię, pozostawimy go na niej na 20-30 minut. Potem zmywamy go wodą. Jest to ważne, ponieważ pozwala zmniejszyć zasadowość podłoża (możemy to sprawdzić, stosując papierek lakmusowy lub fenoloftaleinę).

 

Specjalistyczne preparaty pozwalają łatwo usunąć glony z elewacji. Ich pozostałości pozbywamy się, używając myjki ciśnieniowej lub wykonując mycie mechaniczne. Potem ponownie nakładamy środki chemiczne i myjemy ścianę. Chcemy zwrócić tu uwagę na mycie powierzchni - w przypadku niektórych rodzajów tynków i farb jest ono konieczne.

 

Preparaty organiczne, jak już wspomnieliśmy, nie są aż tak silne, dlatego nie spłukujemy ostatniej warstwy. Zabezpiecza ona elewację przed ponownym szybkim porastaniem glonami. Jak widzisz proces usuwania glonów z elewacji jest skomplikowany i wieloetapowy. Zakres działań zależy od stanu fasady.

 

Usuniemy glony z Twojej elewacji. Od teraz będzie na nowo zachwycać.

 

Zadzwoń teraz proszę i zamów bezpłatny pokaz i wycenę czyszczenia elewacji, ponieważ Twoja satysfakcja jest najważniejsza 

button2


 

Większe zlecenia realizujemy w całym Kraju!

 

Zadzwoń teraz na numer 796 258 999 i zamów mycie elewacji, czyszczenie fasad, sprzątanie, mycie dachu lub kostki brukowej albo mycie okien czy też usuwanie graffiti.

 

Zadzwoń proszę teraz
i zamów bezpłatny pokaz oraz wycenę czyszczenia elewacji, ponieważ Twoja satysfakcja jest najważniejsza!

+48 796 258 999

Dziękuję.

Napisz Odpowiemy