Mycie i Czyszczenie kostki brukowej- Porady i Cennik
Mycie i Czyszczenie Kostki Brukowej

 

Niech zgadnę. Jeśli trafiłeś na tę stronę to albo jesteś właścicielem pięknego domu albo zajmujesz się utrzymaniem infrastruktury budynku i jego otoczenia w najlepszym możliwym stanie zarówno technicznym jak i wizualnym. A podjazdy, ścieżki, parkingi czy chodniki dookoła tego domu lub budynku wyłożone są piękną kostką brukową – no może kiedyś piękną – a teraz szarą, brudną i bez wyrazu. Jeśli zgadłem to na pewno chcesz wiedzieć - jak przywrócić jej dawny blask? Dobrze trafiłeś!

 

Skontaktuj się z nami!

button2

 

Przeczytaj teraz:

Jaki efekt przyniesie samo czyszczenie kostki brukowej, a w czym pomoże impregnacja typu „mokra kostka”?

 

Wszystko zależy od problemu, który dotknął Twoją kostkę brukową - czyli rodzaju zabrudzenia.

Czy są to zabrudzenia po budowie lub remoncie:

  • cement

  • tynk

  • farba


czy raczej zabrudzenia eksploatacyjne:

  • kurz, brud, sadze

  • olej

  • ślady po oponach

  • mech

  • trawa lub chwasty


A może ogrodnik posypał trawę i przy okazji również kostkę brukową nawozem bogatym w minerały, co po pierwszym deszczu spowodowało pojawienie się żółtych lub brunatnych plam i przebarwień.

 

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Mech na kostce brukowej? To dla nas nie problem! Usuniemy go przez mechaniczne czyszczenie kostki brukowej. Wiemy, że trudno będzie Ci się go pozbyć we własnym zakresie. Wymaga to bowiem wielogodzinnego wyrywania. Oszczędź kręgosłup. Pozbędziemy się mchu nawet z trudno dostępnych miejsc. Zanim odrośnie, minie wiele czasu.

Zadzwoń proszę teraz na 796 258 999 i zamów mycie kostki brukowej z mchuycie kostki brukowej z mchu, ponieważ dzięki nowoczesnemu sprzętowi i 10 letniemu doświadczeniu pozbędziemy się tych trudnych zabrudzeń szybko i skutecznie.

 

Mycie kostki brukowej

 

Czyszczenie kostki brukowej z oleju

Plamy z oleju na kostce brukowej należą do najtrudniejszych do usunięcia. Dlaczego? Ponieważ liczy się Twój refleks. Im szybciej zadziałasz, tym lepiej. Możesz toczyć nierówną walkę z czasem, ale możesz też powierzyć czyszczenie kostki brukowej z oleju nam. Zrobimy to szybko, profesjonalnie i jeszcze efekt będzie doskonały.

 

Czyszczenie kostki brukowej z cementu

Jeśli czytasz ten akapit, pewnie nie potrafisz sobie poradzić z zabrudzeniami z cementu na kostce brukowej. Preparaty chemiczne nie zawsze zdają egzamin. Czyścimy kostkę brukową, stosując między innymi piaskowanie i hydropiaskowanie - dwie metody, które działają, kiedy wszystko inne zawodzi. Po prostu napylamy na powierzchnię sprzężone powietrze z piaskiem (lub wodą w przypadku hydropiaskowania). Kostka brukowa jest odnowiona i czysta.

 

Chcesz wiedzieć – jak samemu wyczyścić kostkę brukową? Pokażę Ci co i jak robić, czego nie robić, jaki sprzęt użyć oraz jakie środki chemiczne zastosować.

 

Najpierw zobacz:

 

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie i impregnacja kostki brukowej - granitowej lub betonowej?

 

ETAP 0

Wytrucie chwastów – na 7 do 10 dni przed czyszczeniem wytruwamy chwasty i trawy porastające szczeliny między kostkami. Dzięki temu zabiegowi chwasty nie odrastają z fragmentów korzeni, które zostają w głębszych warstwach przestrzeni między kostkami.

 

ETAP I

Czyszczenie zasadnicze – usuwamy zabrudzenia powierzchniowe w tym mchy, trawy i chwasty. To najbrudniejsza część prac – jeżeli kostka nie była myta przez parę lat i porasta ją mech to ze 100 metrów kwadratowych uzyskamy jakieś dwie, trzy taczki odpadów. Dlatego podczas tego etapu szczególnie dbamy o otoczenie – roślinność, elewacje czy elementy małej architektury.

 

ETAP II

Mycie chemiczne – dzięki zastosowaniu sprawdzonych biodegradowalnych środków chemicznych pozbywamy się bardziej uciążliwych zabrudzeń takich jak na przykład oleje, tynki lub farby oraz doczyszczamy lico bruku z pozostałych zabrudzeń atmosferycznych i eksploatacyjnych.

Uwaga: Po niektórych chemicznych zabrudzeniach zostają tak zwane „cienie” na przykład po oleju silnikowym. A substancje takie jak cementy przereagowują chemicznie z licem kostki brukowej odbarwiając ją – powstaje efekt wyblaknięcia.

Żeby sobie z tym poradzić stosujemy impregnację „mokra kostka”, która bardzo efektywnie niweluje powyższe problemy.

 

ETAP III

Uzupełnianie fug piaskiem – podczas czyszczenia z przestrzeni pomiędzy kostkami znika kilka milimetrów piasku. Nie zmienia to stabilności bruku. Często tworzy za to korzystny wizualnie efekt - "kostki z Charakterem!"- jak na zdjęciu poniżej. Drugą korzyścią jest brak świeżego podłoża dla nowych chwastów, które trudniej odrastają z niedoświetlonych przestrzeni pomiędzy kostkami. Dlatego nie rekomendujemy uzupełniania fug piaskiem. Oczywiście jeśli sobie tego życzysz wykonamy ten zabieg.

 

Zdjęcie pokazuje efekty mycia kostki brukowej. 

 

ETAP IV

Impregnacja – nasi Klienci są zachwyceni efektami wizualnymi impregnacji typu mokra kostka :)

Zastanawiasz się jak po takim zabiegu będzie wyglądała Twoja kostka brukowa? Nic prostszego – wystarczy, że polejesz fragment podjazdu albo ścieżki wodą i poczekasz aż ta wsiąknie w kostkę - jak na zdjęciu powyżej. Jeśli taka nawierzchnia podoba Ci się bardziej niż sucha zadzwoń do nas – 796 258 999 i zapytaj o szczegóły.

Impregnując kostkę brukową zyskasz dodatkowo:

  • zwiększoną mrozoodporność

  • zabezpieczenie przed blaknięciem kolorów

  • zatrzymanie zabrudzeń, które podczas opadów atmosferycznych są spłukiwane z powierzchni bruku

 

Bardzo dobrą decyzją jest impregnacja kostki brukowej po jej położeniu - jak na zdjęciu poniżej. Widać na nim piasek w fugach.

 

Impregnacja kostki brukowej.

 

Pięknie wyczyszczony i zaimpregnowany podjazd Twojego domu lub parking Twojej firmy wywoła uśmiech na Twej twarzy i sprawi, że w oczach sąsiadów, czy też klientów staniesz się osobą dbającą o estetykę otoczenia. Żeby tak się stało, zadzwoń proszę teraz do nas 796 258 999 i umów się na spotkanie z naszym doradcą, ponieważ Twój komfort i satysfakcja są najważniejsze!

 

Czyszczenie kostki brukowej z rdzy

Rdza na kostce brukowej to zmora wielu właścicieli domków. Wiemy o tym, dlatego oferujemy jej profesjonalne usuwanie. Zastosujemy skuteczne, ale łagodne środki chemiczne. I wiesz co? Zaproponujemy Ci impregnację kostki brukowej. Impregnacja zabezpieczy ją przed niechcianymi zabrudzeniami i plamami.

 

Czyszczenie kostki brukowej z betonu

Nie ma nic gorszego niż beton na kostce brukowej. Zabrudzenia będziesz musiał niestety rozkruszyć. Nie martw się. Zrobimy to za Ciebie. Najpierw uporamy się z zaschniętym betonem i zastosujemy mycie pod ciśnieniem. Jeśli na Twojej kostce widnieją ślady betonu, które były tam długo, wykorzystamy piaskowanie. Będziesz mieć gwarancję, że Twoja kostka się odnowi.

 

Czyszczenie kostki brukowej z farby

Zaschnięta farba zagraża estetyce kostki brukowej. Jak się jej pozbędziemy? Stosujemy mycie gorąco wodne pod ciśnieniem. Dysponujemy odpowiednim sprzętem o wysokiej wydajności. Twoja kostka będzie czysta jak nigdy.

 

Czyszczenie kostki brukowej z trawy i chwastów

Czyszczenie kostki brukowej z trawy i chwastów przysporzy Ci wielu trudności. Usuniemy je mechanicznie, wyrywając je z korzeniami. Dzięki temu nie odrosną tak prędko. Tak oczyszczona kostka brukowa jest przygotowana do kolejnych etapów mycia i impregnacji.

 

Czyszczenie kostki brukowej z nawozu

Ogrodnik wysypał nawóz nie tylko na trawę, ale i na kostkę brukową? Musisz wiedzieć, że im dłużej zalega on na kostce, tym trudniej go będzie usunąć. Zachodzi tu bowiem wiele reakcji chemicznych. Nie marnuj czasu na zastanawianie się, czym usunąć odżywkę dla roślin. Zrobimy to skutecznie - Twoja kostka odzyska utracony blichtr.

 

 

Skontaktuj się z nami!

button2

 

 

Jeśli natomiast lubisz samemu zakasać rękawy i wziąć się do pracy przeczytaj teraz nasz poradnik – Zrób to Sam, czyli:

 

Wszystko co musisz wiedzieć na temat czyszczenia kostki brukowej.

 

 

Dowiedz się zatem:

  • jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort pracy

  • jaki sprzęt i jakie akcesoria będziesz potrzebował

  • jakie środki chemiczne wybrać – oczywiście z dostępnych w sklepach budowlanych

  • jak zaplanować przebieg prac

  • jak zadbać o otoczenie – rośliny, elewację...

  • czego nie robić

  • ciekawostki

  • i wiele wiele więcej

 

Zaczynamy:

Bezpieczeństwo i komfort.

 

Uwaga! Prąd i woda = ryzyko porażenia.

Połączenie prądu i wody wymaga od Ciebie zadbania o własne bezpieczeństwo!

Stosuj tylko maszyny i urządzenia w dobrym stanie technicznym. Używaj tylko przedłużaczy do pracy na zewnątrz. Sprawdzaj stan techniczny kabla i pamiętaj, że w przypadku przedłużaczy bębnowych musisz zawsze rozwinąć cały przewód!!! W przeciwnym razie powstanie tak zwana cewka i przedłużacz zacznie się nagrzewać. Jeśli się przegrzeje może ulec awarii. W ten sposób możesz też zniszczyć Swoją myjkę ciśnieniową!

Przewody elektryczne nie powinny leżeć w wodzie. Połączenie przewodu elektrycznego Karchera z przedłużaczem dobrze jest zawiesić na myjce. Niezależnie od tego czy przedłużacz ma pojedynczą końcówkę czy też bęben. Od góry myjkę i bęben (końcówkę) możesz osłonić nakładając worek na śnieci albo płaszcz przeciwdeszczowy. Zostaw Sobie swobodny dostęp do wyłącznika. Działaj z głową.

Zadbaj o swoje oczy! Tak. Woda pod ciśnieniem wymywa zabrudzenia z fug z taką siłą, że niektóre z nich na pewno dosięgną twojej twarzy. A ponieważ oprócz piasku i błota mogą też zdarzyć się małe kamyczki lepiej stosuj okularki ochronne albo nawet lepiej osłonę twarzy z pleksi.

Środki do czyszczenia kostki brukowej mogą powodować poparzenia i inne dolegliwości. Zawsze czytaj informacje na opakowaniach tych produktów i stosuj się do zaleceń dotyczących ochrony osobistej. Jeśli możesz wybierz bardziej bezpieczny preparat.

 

Zobacz:

 

 

Sprzęt i akcesoria – czyli czym wyczyścić kostkę brukową?

 

Będziesz potrzebował:

  • myjkę wysokociśnieniową elektryczną albo spalinową

  • przedłużacz oraz przewody i akcesoria do podłączenia wody

  • dysze – szpachlowa i rotacyjną

  • specjalną końcówkę do powierzchni płaskich – talerz – opcjonalnie

  • pianownicę lub / i opryskiwacz ogrodowy 5 litrowy z pompką

  • okularki lub osłonę twarzy

  • kalosze i ubrania do wyrzucenia albo kurtkę / płaszcz przeciwdeszczowy

  • taczkę i łopatę plus miejsce na odpady albo mocne worki na śmieci

 

Nie ma się co oszukiwać – na naszym rodzimym podwórku dominują myjki elektryczne. Są cichsze i mniej kłopotliwe w eksploatacji – czasami trudno odpalić spalinówkę, szczególnie po dłuższej przerwie.

Zakładając, że myjkę możesz również wypożyczyć to do sprawnego wyczyszczenia kostki brukowej wybierz maszynę ze względu na jej moc, czyli ciśnienie robocze oraz wielkość przepływu wody.

Wybór zależy więc od tego czy masz do dyspozycji tak zwaną siłę. Jeśli tak to polecam myjkę elektryczną o mocy około 200 bar i wydajności przepływu wody około 13 litrów na minutę przy tym ciśnieniu. Jeśli nie dysponujesz prądem 400V wybierz, a w tym wypadku lepiej wypożycz maszynę spalinową o podanych powyżej parametrach.

 

Ciekawostka: Skuteczność i szybkość mycia zależy nie od ciśnienia roboczego podawanego w barach ale przede wszystkim od wielkości przepływu wody.

 

Jeśli kupujesz myjkę wybierz taką o mocy około 140 bar i przepływie wody 8 – 10 litrów na minutę. Najlepiej jeśli urządzenie będzie wyposażone w płynną regulację wydajności. Kostka brukowa wymaga najwyższych parametrów. Inne powierzchnie wokół domu – w szczególności tynk strukturalny (popularny kornik lub baranek) lepiej myć przy mniejszym ciśnieniu – około 100 bar. Maszyna z płynną regulacją mocy będzie bezpieczniejsza i tym samym bardziej praktyczna.

Długość przewodów wodnych i przedłużaczy dostosuj do najdalszego miejsca, które będziesz systematycznie mył.

Dysza szpachlowa wytwarza płaski strumień wody i jest łatwiejsza w prowadzeniu ale niestety słabsza w działaniu. Jeśli musisz czyścić kostkę brukową z mchu konieczne będzie zastosowanie dyszy rotacyjnej lub punktowej. W zasadzie dysza rotacyjna to dysza punktowa – strumień punktowy wprowadzony jest w ruch rotacyjny.

Innym tematem jest tak zwany „talerz” - specjalna końcówka do powierzchni płaskich. Jej zaletą ma być fakt, że zakrywa od góry szczelnie czyszczoną kostkę brukową i nie pozwala w ten sposób na zachlapanie błotem otoczenia – elewacji, roślin...

Prawda jest jednak inna! Wewnątrz talerza poruszają się na zasadzie śmigła napędzanego ciśnieniem wody dwie dysze płaskie. Są jednak tak blisko mytej kostki, że w zasadzie mają charakter punktowy. Dysze znajdują się na obrzeżu talerza w tej samej odległości od środka. Jeżeli przyłożysz tą końcówkę do bruku i na chwilę włączysz i wyłączysz myjkę bez ruszania talerzem to po jego podniesieniu zobaczysz doczyszczony ślad w kształcie cienkiego okręgu.

Problem pierwszy – jeśli będziesz tą dyszę przesuwał zbyt szybko zobaczysz takie kółka przesuwające i nakładające się na siebie w kształcie spirali. Musisz działać bardzo wolno – szkoda Twojego czasu chociażby ze względu na...

Problem drugi – na to, że cały brud zbiera się pod talerzem. A kiedy jest go zbyt dużo to po pierwsze utrudnia czyszczenie (zmniejsza jego skuteczność) a po drugie zostaje na kostce, którą i tak musisz potem przemyć (przegonić błoto) dyszą płaską.

Nie polecam tego typu „amatorskich” końcówek. Profesjonalne mają odsysanie wody ale potrzebny jest do tego bardzo bardzo wydajny odkurzacz przemysłowy.

Pianownicy możesz nie kupować! Lepszym rozwiązaniem jest opryskiwacz ogrodowy 5 litrowy z pompką i lancą na 1,5 metrowym wężyku. Jest pojemny i łatwy w użyciu a dodatkowo tani – polecam najtańszy potraktować jako jednorazówkę, ponieważ stosowane do mycia kostki brukowej środki chemiczne niszczą opryskiwacze.

Osłona oczu lub całej twarzy, kalosze i płaszcz przeciwdeszczowy przyczynią się znacznie do zwiększenia komfortu Twojej pracy – nie pomijaj tych rzeczy!

I na koniec musisz coś zrobić w odpadami – głównie organicznymi takimi jak: piasek, ziemia i resztki roślin. Łopata i taczka albo worki na śmieci ułatwią zadanie. Możesz też zamieść wszystko pod trawnik :)

 

Poznaj:

 

Chemia – czyli jaki środek do czyszczenia kostki brukowej wybrać?

  • silnie zasadowy – pH 13,5 -14

  • nisko pieniący do opryskiwacza

  • mocno pieniący w przypadku pianownicy

  • biodegradalny

  • na bazie wodorotlenku potasu

 

Ciekawostka: obie formy – biodegradowalny i biodegradalny są poprawne gramatycznie :)

 

Wybierz preparat do czyszczenia kostki brukowej na bazie wodorotlenku potasu. Z 10 letniego doświadczenia wiem,że te oparte na wodorotlenku sodu z reguły są mniej przyjazne dla użytkownika – w kontakcie ze skórą bardziej parzą.

Jeśli na podjeździe lub parkingu masz plamy z oleju kup preparat, który w opisie ma podane usuwanie tego typu ciężkich zanieczyszczeń.

Najlepiej kup niewielkie ilości dwóch, trzech środków i wypróbuj ich skuteczność na Swoim podjeździe.

 

Skontaktuj się z nami!

button2

 

 

Przemyśl:

 

Planowanie – czyli jak umyć kostkę brukową – z głową?

 

Podjazd i nie tylko - podstawowe pytanie – z góry na dół czy z dołu do góry?

 

Wszystko zależy od tego nieszczęsnego talerza. Jeśli zamierzasz używać tej końcówki to zacznij od dołu. Najpierw nanieś kupiony preparat do czyszczenia kostki brukowej. Potem umyj powoli całą powierzchnię podjazdu do samej góry. Chodzi o to żeby zerwać z kostki wszystkie zabrudzenia. Nie przejmuj się tym, że zostają za talerzem w postaci krótko mówiąc – błota. Tym zajmiesz się później.

Dlaczego od dołu? Jeśli zaczniesz od góry będziesz gonił spływające w dół luźne zabrudzenia, a to zmniejszy skuteczność dyszy talerzowej. A tak cały czas poruszasz się po suchym i o to chodzi! Jeśli pod talerzem zgromadzi się za dużo błota podnieś go delikatnie na chwilę – brud spłynie samoczynnie w dół na mytą a nie na suchą kostkę – o to też chodzi. Nie przeganiaj błota tą dyszą. Jest ciężka i szkoda czasu. Zrobisz to za chwilę.

Czyli właśnie teraz, kiedy już doszedłeś do góry, zamień talerz na dyszę płaską i zacznij od góry spłukiwanie luźnych zanieczyszczeń - błota. Przy okazji doczyszczaj te fragmenty bruku z którymi nie poradziła sobie dysza talerzowa. Kostka umyta :)

 

Jeśli używasz dyszy płaskiej lub rotacyjnej zacznij od góry. Połącz czyszczenie z przeganianiem błota w dół przy pomocy strumienia wody – w tym celu dyszę układasz bardziej płasko i zwiększasz odległość. Nie zapomnij najpierw nanieść środki czyszczące.

Opis jest krótszy – tak samo czas wykonania!

 

Zadbaj: 

 

Otoczenie i czego nie robić – czyli jak przy okazji niczego nie uszkodzić?

 

Elewację w pobliżu czyszczonej kostki namocz najpierw wodą do wysokości wzroku. Podczas mycia bruku na bieżąco spłukuj powstałe na tynku zabrudzenia. Obie czynności możesz wykonać przy pomocy myjki. Żeby nie zostawić śladów strumienia wody pod ciśnieniem elewację spłukuj z odległości około pół metra do metra.

Rośliny wystarczy przed myciem i po myciu obficie podlać. W trakcie spłukuj na bieżąco ślady środków chemicznych, które będą miały postać piany.

 

Czy aby na pewno chcesz się z tym brudnym zadaniem zmagać osobiście?

Zadzwoń proszę teraz na +48 796 258 999 a zrobimy to za Ciebie ponieważ Twój komfort, czas oraz spokój są najważniejsze!

 

Czyszczenie i impregnacja kostki brukowej - cena.

Nie stosujemy taktyki prezentacji cennika na mycie czy impregnację kostki brukowej na zasadzie ceny od. Do wyceny podchodzimy każdorazowo rzetelnie i indywidualnie. Możesz liczyć na fachowe doradztwo i promocje na łączone usługi :)

 

 

Sprawdź nasze dodatkowe informację i porady na temat czyszczenia kostki brukowej

 Spis treści

  1. Jak często i kiedy czyścić kostkę brukową?
  2. Jak umyć kostkę brukową myjką ciśnieniową?
  3. Jak usunąć mech z kostki brukowej?
  4. Czym zmyć olej z kostki brukowej?
  5. Na czym polega chemiczne czyszczenie kostki brukowej?
  6. Czym umyć kostkę granitową?
  7. Jaki środek do czyszczenia kostki brukowej wybrać?
  8. Jak wyczyścić kostkę brukową z cementu?Jak wyczyścić kostkę brukową z cementu?
  9. Jak usunąć wosk z kostki brukowej?
  10. Jak wygląda renowacja kostki brukowej?
  11. Jak uzyskać efekt mokrej kostki?
  12. Urządzenia do czyszczenia kostki -jaka powinna być ich moc, ciśnienie i wydajność?
  13. Jak wygląda czyszczenie kostki brukowej z farb elewacyjnych?
  14. Jak wyczyścić kostkę brukową z rdzy?
  15. Impregnacja kostki brukowej - jak i czym ją wykonać?

 

Jak często i kiedy czyścić kostkę brukową?

Jak już wiesz wyczyścić kostkę brukową można na wiele sposobów. Aby aranżacja Twojego domu była bez zarzutu, musisz regularnie zajmować się pielęgnacją i myciem powierzchni kostki. Powinieneś czyścić ją przynajmniej 3 razy w roku. Raz przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, raz w jego trakcie i raz po jego zakończeniu. Kiedy dokładnie zadbać o kostkę wokół domu? Wiosną dobrze jest usunąć wszystkie naloty, które powstały w wyniki wilgoci, czyli na przykład z topniejącego śniegu. Czyszczenie kostki brukowej z mchu warto przeprowadzić latem. Wtedy pozbądź się też chwastów, które narosły w szczelinach między kostkami.

 

Jesienią oczyść i zaimpregnuj kostkę. Tym samym przygotujesz ją na nadejście zimy. Aby teren wokół Twojej posesji był zadbany, regularnie zamiataj piasek i butwiejące liście z powierzchni kostki. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu nieestetycznych przebarwień (które mogą powstać w wyniku butwienia liści). W okresie zimowym systematycznie odśnieżaj kostkę brukową, jednak unikaj posypywania jej solą. Niszczy ona bowiem beton oraz sprawia, że na jego powierzchni powstają białe osady. Jeśli chcesz czymś posypać kostkę brukową, lepiej wybierz piasek.

 

Jak umyć kostkę brukową myjką ciśnieniową?

Mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową jest tak naprawdę najprostszym sposobem na jej wyczyszczenie. Dzięki tej metodzie nie musisz stosować silnych chemicznych substancji. Myjka ciśnieniowa sprawdzi się, jeśli chodzi o usuwanie takich zabrudzeń jak błoto, piasek, kurz czy osady wapienne. Musisz jednak wiedzieć, że mycie kostki brukowej przy użyciu myjki ciśnieniowej należy wykonywać ostrożnie. Pamiętaj, aby strumień wody nie wymył piasku ze szczelin dylatacyjnych. Pewnie pamiętasz, że nie rekomendujemy uzupełniania szczelin piaskiem (kostka brukowa zyskuje dzięki temu charakter), jednak jeśli chcesz, możesz je wypełnić. Myjka do kostki brukowej wcale nie musi być droga. Do użytku domowego wystarczy kupić urządzenie za 200-300 złotych.

 

Polecamy, abyś preparaty do czyszczenia kostki brukowej zastosował dopiero wtedy, kiedy myjka ciśnieniowa nie zda egzaminu. Nie wszystkie zabrudzenia możesz bowiem w ten sposób usunąć.

 

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Chwasty i mech wyrastające w spoinach kostki brukowej szpecą nawierzchnię. Musisz ją wyczyścić mechanicznie, czyli ręcznie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo narzędzi, którymi warto się zainteresować. Na pewno przyda Ci się szczotka do czyszczenia kostki brukowej. Oczyszczanie powierzchni polega na wyrywaniu chwastów i mchu z kostki brukowej. Powinieneś być podczas tej czynności uważny i wyrywać porosty razem z korzeniami - w przeciwnym wypadku szybko odrosną. Pamiętając jednocześnie, aby nie uszkodzić struktury samej kostki. Jeśli do tego dojdzie, powstaną pęknięcia, do których dostanie się wilgoć. Ta nawet w małych ilościach niekorzystnie działa na nawierzchnię.

 

Istnieją też domowe sposoby na usunięcie mchu pojawiającego się na kostce brukowej. Do jego wypełnienia możesz użyć octu. Jest to środek w 100% ekologiczny, który nie uszkadza powierzchni ani ziemi. Roztwór przygotujesz, mieszając ocet i wodę w proporcji 2:1. Do takiej mieszanki możesz dodać płynu do mycia naczyń - wtedy łatwiej będzie ją nałożyć. Jeśli mecz jest wyjątkowo oporny na usuwanie, zastosuj czysty ocet bez rozcieńczania.

 

Może się jednak okazać, że i to jest niewystarczające do usuwania mchów. Czasami nie obejdzie się bez środków chemicznych o właściwościach biobójczych. Zatem najpierw umyj kostkę brukową myjką ciśnieniową, a następnie nanieś na nawierzchnię preparat. Kiedy się wchłonie, usuń chwasty i mech. Oczywiście pamiętaj, aby zachować odpowiednie środki ostrożności i zabezpieczyć twarz oraz dłonie. Sprawdź też, czy w pobliżu nie ma małych dzieci i zwierząt. Chwasty należy usuwać systematycznie.

 

Czym zmyć olej z kostki brukowej?

Odtłuszczanie kostki brukowej nie jest rzeczą łatwą. Pewnie nie raz zastanawiałeś się czym umyć kostkę brukową, kiedy pojawiły się na niej plamy z oleju silnikowego? Wszystko Ci wyjaśnimy. Ostrzegamy jednak - tłustych plam nie pozbędziesz się tak szybko.

 

Tłuste zabrudzenia wnikają w głąb powierzchni, dlatego, jeśli nie zauważysz ich w porę, mogą trwale odbarwić kostkę brukową. Ważny jest tu więc czas Twojej reakcji. Olej z kostki brukowej zmyjesz silnym strumieniem gorącej (90 - 120 st.C) wody z dodatkiem odtłuszczającego detergentu. Możesz, zamiast konkretnego preparatu, użyć płynu do mycia naczyń. Rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:3. Roztwór na kostce brukowej zostaw na godzinę, po czym zmyj ciepła wodą. W razie potrzeby powtórz czynność.

 

Na czym polega chemiczne czyszczenie kostki brukowej?

Do chemicznego mycia kostki brukowej konieczny będzie specjalistyczny preparat do czyszczenia. Obecnie na rynku jest ich wiele. Środek do czyszczenia kostki nie powinien jednak być zbyt szkodliwy dla środowiska. Używaj bezpiecznych detergentów. Kiedy plamy na powierzchni są z żelaza, przyda się odrdzewiacz do kostki brukowej.

 

Już wiesz, że myjka ciśnieniowa nie usunie wszystkich plam z nawierzchni. Rekomendujemy, abyś czyszczenie kostki brukowej z pomocą chemikaliów powierzył specjalistom, czyli nam. Jest to bowiem proces dość niebezpieczny i jeśli będziesz wykonywał go samodzielnie, możesz spowodować szkody. Pamiętaj, że czasami zmiękczający środek do czyszczenia kostki brukowej możesz uszkodzić wewnętrzną strukturę bruku.

 

Powierzając czyszczenie kostki brukowej profesjonalistom, masz gwarancję, że dobiorą preparat do rodzaju zabrudzenia i materiału, z którego wykonana jest kostka.

 

Czym umyć kostkę granitową?

Do czyszczenia kostki granitowej możesz użyć myjki ciśnieniowej. Jednak myjąc kostkę granitową, musisz uważać, aby nie wypłukać piasku spomiędzy kostki. Dlatego właśnie strumień wody z myjki ciśnieniowej powinien padać pod odpowiednim kątem na powierzchnię.

 

Czyszczenie kostki granitowej jest łatwe. Nawet łatwiejsze niż mycie kostki brukowej. A jak usunąć trawę z kostki granitowej? Możesz zrobić to ręcznie lub przy pomocy urządzenia ciśnieniowego. Jeśli jednak plamy są rozległe, przyda się specjalistyczny preparat. Uważaj na plamy z oleju silnikowego. Nie powinieneś czyścić ich myjką ciśnieniową. Tutaj rekomendujemy użycie środków chemicznych, które wnikają w strukturę kostki, odtłuszczając ją.

 

Jak już wspomnieliśmy, preparaty chemiczne są dość niebezpieczne, dlatego powierz czyszczenie kostki granitowej specjalistom.

 

Jaki środek do czyszczenia kostki brukowej wybrać?

Preparat do czyszczenia kostki brukowej należy dobrać w zależności od rodzaju kostki i rodzaju zabrudzenia. Stale jednak podkreślamy, że aby kostka brukowa wyglądała efektownie, koniecznie trzeba ją regularnie pielęgnować. Zwykłe mycie kostki brukowej nie sprawia większych problemów. Najlepiej sprawdzi się woda z detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń. Problem pojawia się przy zaschniętych plamach z oleju silnikowego lub z cementu. Na pewno nie obejdzie się tu bez środka chemicznego przeznaczonego do czyszczenia określonych plam. Plamy z cementu, farb lub zaprawy wymagają podejścia systemowego. Najpierw zdrap pozostałości po materiałach budowlanych, a następnie umyj nawierzchnię wodą pod odpowiednim ciśnieniem (dobrze, aby końcówka myjki była pionowa, dostosowana do płaskich powierzchni). Plamę po oleju możesz zasypać piaskiem i poczekać aż wchłonie on olej. Potem umyj kostkę preparatem czyszczącym z gorącą wodą.

 

Podpowiadamy, abyś przed użyciem środka chemicznego wykonał próbę na małym, niewidocznym fragmencie kostki. Niektóre preparaty mogą ją odbarwić, dlatego jest to zabieg konieczny.

 

Jak wyczyścić kostkę brukową z cementu?

Najlepiej, aby do zabrudzenia kostki brukowej cementem nie doszło. Jeśli jednak już przydarzy Ci się taka niemiła niespodzianka, po prostu działaj. Czyszczenie kostki brukowej z cementu najlepiej przeprowadzić tak szybko, jak jest to możliwe. Jednak nawet jeśli zadziałałeś dość prędko, plama z cementu i tak może pozostać na nawierzchni. Czasami nawet nie pomagają różnego rodzaju preparaty. Co wtedy musisz zrobić? Twoimi sprzymierzeńcami są piaskowanie lub hydropiaskowanie. Proces polega na dokładnym spłukaniu powierzchni kostki sprężonym powietrzem z mieszaniną wody (hydropiaskowanie) i piasku. Jednak obie metody wymagają odprowadzania zanieczyszczeń.

 

Jak usunąć wosk z kostki brukowej?

Wosk na kostce brukowej prowadzi do powstawania nieestetycznych plam. W tym przypadku nie obejdzie się bez specjalistycznego środka chemicznego przeznaczonego do tego rodzaju plam. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z tak drastycznych metod, możesz wypróbować domowe sposoby. Plamę z wosku możesz wywabić solą, ciepłą wodą z octem i odrobiną proszku do prania. Pamiętaj, tylko aby założyć rękawiczki.

 

Jak wygląda renowacja kostki brukowej?

Jeśli powierzchnia kostki brukowej straciła dawny kolor (wypłowiała, poszarzała), wcale nie musisz jej wymieniać. Wystarczy renowacja. Potrzebujesz tylko odpowiedniej farby. Renowacja kostki z pomocą farby sprawi, że kolor będzie bardziej wyrazisty, a faktura płyt betonowych podkreślona. Malowanie kostki brukowej to także dobry sposób, aby zabezpieczyć ją przed zabrudzeniami i ograniczyć szkodliwe wchłanianie soli drogowej (którą stosuje się w zimie). Dobór odpowiedniego odcienia farby do kostek brukowych nie stanowi problemu, ponieważ środki te występują w wielu wersjach kolorystycznych.

 

ednak, kiedy czeka Cię renowacja kostki brukowej, musisz zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Aby malowanie kostki przebiegło sprawnie, kup kij teleskopowy, wałek malarski oraz kuwetę malarską. Większe powierzchnie płyt betonowych warto pomalować metodą natryskową.

 

Malowanie kostki brukowej najlepiej przeprowadzić, kiedy na dworze jest pogodnie i bezwietrznie. Pamiętaj, aby nałożyć dwie warstwy renowatora w odstępie jednego dnia. Zanim przystąpisz do mycia, najpierw dokładnie wyczyść kostkę brukową (najlepiej myjką ciśnieniową) oraz usuń mchy i chwasty. Maluj wzdłuż spoin kostki brukowej, aby krawędzie farby nie odcinały się od siebie. Zawsze zaczynaj od trudno dostępnych miejsc.

 

Jak uzyskać efekt mokrej kostki?

Efekt mokrej kostki możesz uzyskać, stosując impregnat do kostki brukowej. Co daje efekt mokrej kostki? Przede wszystkim powierzchnia zyskuje głębię koloru, wygląda na zadbaną i odnowioną. Co ciekawe efekt mokrej kostki możesz zastosować do wszystkich rodzajów bruku takich jak standard, melanż, płukana, antyczna, niezależnie od jego koloru.

 

Impregnat do kostki brukowej jest prosty w aplikacji. Aby uzyskać efekt mokrej kostki brukowej, wystarczy, że naniesiesz go pędzlem lub natryskowo.<

 

Impregnat do kostki brukowej nie tylko nada jej walorów wizualnych, ale przede wszystkim podziała jak warstwa ochronna. Zabezpieczy ją przed działaniem promieni UV, które powodują stopniowe blaknięcie koloru. To także doskonała ochrona przed zabrudzeniami, nawet tymi trudnymi do usunięcia jak olej silnikowy. Impregnat do kostki ograniczy także wyrastanie mchów i chwastów.

 

Efekt mokrej kostki jest nie tylko estetyczny, ale i długotrwały - impregnacja pozwala cieszyć się rezultatem przez długie lata.

 

Urządzenia do czyszczenia kostki -jaka powinna być ich moc, ciśnienie i wydajność?

Myjkę ciśnieniową przeznaczoną do czyszczenia kostki brukowej powinna cechować duża moc. Tylko myjką o dużej mocy wyczyścisz silniejsze zabrudzenia i szczeliny między kostkami. Mchy i porosty skutecznie usuniesz, jeśli skorzystasz z dwóch płaskich dysz zamontowanych na obracającym się śmigle z przysłoną, która chroni przed rozpryskiem.

 

Zazwyczaj ciśnienie wody wypływającej z węża ogrodowego wynosi 4 bary, co oznacza, że zużyjesz około 3500 litrów. Godzina pracy wysokociśnieniowej myjki o mocy 120 barów to zużycie około 400 litrów wody. Najlepiej wybrać taki model myjki ciśnieniowej, aby umożliwiała korzystanie z innych źródeł wody niż wąż ogrodowy. Wtedy możliwa będzie praca z myjką nawet bez dostępu wody.

 

Myjka ciśnieniowa jest tym rodzajem urządzenia, w które warto zainwestować, ponieważ może Ci się przydać nie tylko do czyszczenia kostki brukowej, ale do wielu prac przydomowych oraz do odświeżania tarasu.

 

Jak wygląda czyszczenie kostki brukowej z farb elewacyjnych?

Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić kostkę brukową z farb elewacyjnych, czytaj dalej. Na pewno przyda Ci się myjka ciśnieniowa z funkcją podgrzewania wody. Sposób czyszczenia będzie uzależniony jednak od składników samej farby. Te na bazie żywic o wiele łatwiej usunąć niż te na bazie silikonów lub silikatów.

 

Zmywanie plam z farby zawsze rozpoczynaj od czyszczenia gorącą wodą pod ciśnieniem. Temperatura wody powinna być maksymalna. Farby akrylowe mogą się rozpuścić już nawet w 60 stopniach Celsjusza. Wiedz, że farby polimerowe, na przykład silikonowe, po utwardzeniu, są nierozpuszczalne. Jednak warto podjąć próbę i zakupić odpowiedni preparat.

 

Jeśli nie dasz rady wywabić plamy opisanymi wcześniej metodami, możesz spróbować piaskowania, hydromonitoringu lub czyszczenia suchą parą. Piaskowania raczej nie wykonasz sam, ponieważ potrzebny Ci będzie specjalistyczny sprzęt.

 

Hydromonitoring to nic innego jak poddawanie kostki brukowej silnym strumieniom wody. Ogromna siła zedrze z kostki każde zabrudzenie. Przy tej metodzie trzeba wyjątkowo uważać, aby nie uszkodzić czyszczonej powierzchni.

 

Mycie suchą parą także wymaga specjalistycznego sprzętu. Konieczny będzie przemysłowy generator pary z ustawionym odpowiednim ciśnieniem lub gorącowodna myjka ciśnieniowa pracująca przy odpowiednich ustawieniach.

 

Jak wyczyścić kostkę brukową z rdzy?

Czyszczenie kostki brukowej z rdzy to nie lada wyzwanie. Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli jednak już na Twojej kostce pojawiła się rdza, musisz zadziałać. Przyda Ci się specjalistyczny preparat do usuwania tego rodzaju plam. Myjka ciśnieniowa na niewiele się tu zda. Do usuwania rdzy możesz zastosować kwas szczawiowy (COOH). Sporządź stężony roztwór wodny i pokryj nim plamę, pozostaw na jakiś czas i obficie spłucz wodą.

 

Jeśli na Twojej kostce brukowej są niewielkie ślady rdzy, możesz spróbować je wywabić kwaskiem cytrynowym. Usuwanie rdzy domowymi sposobami jest jednak czasochłonne i nie zawsze przynosi efekty. Aby zapobiegać takim przebarwieniom, najlepiej zaimpregnować kostkę brukową. Tylko wtedy ochronisz ją przed zanieczyszczeniami i wpływem czynników atmosferycznych.

 

Impregnacja kostki brukowej - jak i czym ją wykonać?

Jeśli zamierzasz samodzielnie zaimpregnować kostkę brukową, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim musi minąć przynajmniej miesiąc od wyprodukowania kostki brukowej. Wtedy beton uzyska swoją maksymalną wytrzymałość. Na pewno na każdej palecie znajduje się data produkcji. Bywa, że na nowej kostce brukowej pojawią się białe wykwity. To efekt "dojrzewania "betonu. Jeśli widzisz takie przebarwienia, nie możesz zaimpregnować kostki. Aby całkowicie zniknęły, czasami potrzeba nawet 2 lat!

 

A jak dokonać impregnacji kostki brukowej? Najpierw trzeba solidnie wyczyścić jej powierzchnię. Do tego celu przyda Ci się myjka ciśnieniowa. Kiedy kostka wyschnie, zmieć szczotką wszystkie drobiny kurzu i brudu, które mogą osadzać się w rowkach. Wybrany impregnat nakładaj wałkiem z długim włosiem lub wykorzystaj opryskiwacz ciśnieniowy.

 

Czym natomiast impregnować kostkę? Odradzamy Ci preparaty na bazie wody. Są tanie, ale nietrwałe. Będą chroniły kostkę nie dłużej niż rok. Efekt mokrej kostki uzyskasz, stosując środki impregnujące na bazie silikonów i butanolu. Dzięki nim Twoja kostka uzyska wysycony kolor. Ostatnia grupa to preparaty polimerowe. Nie dają one tak widowiskowych efektów wizualnych, jak silikonowe i na bazie butanolu, ale są za to bardzo trwałe.

 

FAQ - Porady


1) Jak wyczyścić kostkę brukową z oleju?

Wszystko zależy od tego czy plamy z oleju są stare czy nowe?

Jeżeli plamy są jeszcze świeże reaguj szybko! Użyj tak zwanego sorbentu - kupisz go na stacji benzynowej. Posyp nim olej. Sorbent wchłonie znaczną jego część. Dalej postępuj jak ze starymi plamami. Efekty będą jednak dużo lepsze. Zamiast sorbentu możesz użyć piasku. Niestety będzie on dużo mniej skuteczny.

W przypadku starych plam musisz mieć myjkę gorąco wodną. Tylko połączenie specjalnych środków do usuwania oleju z gorącą wodą przyniesie dobre efekty. Sprzęt możesz wypożyczyć albo zlecić taką usługę specjalistycznej firmie. Pamiętaj jednak, że po tego typu zabrudzeniach pozostają tak zwane cienie. Zniweluje je dobry impregnat typu mokra kostka.

 

2) Jak czyścić kostkę brukową z cementu?

Najpierw szpachelką zdrap grube nawarstwienia. Potem doczyść mechanicznie szczotką drucianą. Na końcu umyj całość zimnowodną myjką ciśnieniową - karcherem. Użyj do tego środków na bazie kwasu solnego. W przypadku odbarwień zastosuj impregnat świecąca kostka.

 

 

 

 


 

 

 

 

Mycie kostki brukowej w miastach Górnego Śląska: Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, Mysłowice Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie Będzin, Świętochłowice, Mikołów, Czeladź plus Bielsko Biała, Częstochowa oraz Kraków

 

Większe zlecenia realizujemy na terenie całego Kraju!

(Powierzchnia powyżej 250 m2)

 

Zadzwoń teraz na numer 796 258 999 i zamów mycie elewacji, czyszczenie fasad, sprzątanie, mycie dachu lub kostki brukowej albo mycie okien czy też usuwanie graffiti.

 

Zadzwoń proszę teraz
i zamów bezpłatny pokaz oraz wycenę czyszczenia elewacji, ponieważ Twoja satysfakcja jest najważniejsza!

+48 796 258 999

Dziękuję.

Napisz Odpowiemy