Jeśli jesteś właścicielem budynku z cegły lub klinkieru, pewnie wiesz, jak trudno poradzić sobie z białymi, uporczywymi nalotami na elewacji. To wykwity solne lub wapienne, które powstają poprzez wytrącanie się na powierzchni cegły związków chemicznych zawartych w jej strukturze albo w zaprawie spoinowej. Innym problemem mogą być tak zwane nagary, czyli osadzające się przez wiele lat naloty atmosferyczne, z których najgroźniejszymi dla klinkieru są spaliny, sadze i kurz. Dosyć często starsze elewacje c
Skontaktuj się z nami!
eglane w celu polepszenia ich wyglądu były wielokrotnie malowane najprzeróżniejszymi farbami. To trzy najczęstsze problemy z ceglaną elewacją, które dla Ciebie rozwiążemy.
Aby wydobyć prawdziwe piękno z ceglanych ścian Twojego budynku wystarczy, że zdecydujesz się na jeden z naszych specjalnych programów czyszczenia elewacji z cegły lub klinkieru. Nasi pracownicy dzięki profesjonalnym urządzeniom oraz odpowiednio dobranym środkom czyszczącym, które nie szkodzą środowisku wydobędą blask z pomalowanych i zabrudzonych dotąd cegieł. Dodatkowo zabezpieczymy czyszczoną powierzchnię klinkieru specjalnymi preparatami impregnującymi. Zadzwoń proszę teraz na numer 796 258 999 i zamów czyszczenie lub kompleksową renowację Twojej ceglanej elewacji, ponieważ Twój budynek odzyska dawny wygląd i prestiż.
Czyszczenie cegły lub klinkieru w pięciu etapach.
Spójrz teraz, jak w kilku krokach odzyskasz doskonały wygląd Swojego budynku!
ETAP I
Dezynfekcja czyszczonej powierzchni za pomocą specjalnych środków usuwających mikroorganizmy z powierzchni elewacji (glony, grzyby, bakterie, porosty) polega na ich naniesieniu na powierzchnię za pomoc ą pędzla lub natrysku. Po upływie ok. 1 godziny środki spłukiwane są wodą pod ciśnieniem.
ETAP II
Mycie cegły wykonywane jest za pomocą profesjonalnego sprzętu, który łączy gorącą wodę pod dużym ciśnieniem ze środkami czyszczącymi ulegającymi biodegradacji. Tak usuniemy wykwity, stare powłoki malarskie, glony i zabrudzenia atmosferyczne. Przy czyszczeniu cegły z nagarów i spieków stosujemy metodę łączoną - chemiczną oraz piaskowanie niskociśnieniowe , które delikatnie obchodzi się z czyszczoną powierzchnią oraz środowiskiem. Metoda ta pozwala usunąć wszelkie zabrudzenia typu trwałego, których nie sposób pozbyć się samą metodą chemiczną. Czasami kiedy nie jest wskazane użycie dużej ilości wody (zalecenia konserwatora zabytków) zastosujemy samo piaskowanie niskociśnieniowe specjalistycznymi ścierniwami - mączkami o bardzo niskim uziarnieniu i niskiej twardości.
ETAP III
Uzupełnianie ubytków, które przez wzgląd na upływający czas dość często pojawiają się w cegłach, to kolejny etap w ramach oferowanej przez nas usługi. Zewnętrzna powłoka cegły zostanie odtworzona za pomocą specjalnej zaprawy podkładowej o charakterze mineralnym. Wymienimy te cegły, które tego wymagają. Jeśli zajdzie potrzeba wykujemy stare fugi i wykonamy spoinowanie oczyszczonej elewacji. Wykonamy też tak zwane szycie spękanych fragmentów ścian. Jednym słowem wykonamy kompleksową renowację Twojej ceglanej elewacji.
ETAP IV
Maskowanie przebarwień i scalanie kolorystyczne napraw jest jednym z elementów świadczonej usługi. Wykonywane jest przez nanoszenie specjalistycznej farby laserunkowej do malowania elewacji.
ETAP V
Hydrofobizacja zapobiega wnikaniu wody w głąb struktury cegły. Woda spływa powierzchniowo i nie transportuje zabrudzeń atmosferycznych do wnętrza cegły. Brak wnikającej do środka wody powoduje, że nie wydostaje się ona później przez lico klinkieru i nie powoduje powstawania wykwitów! Brak wilgoci w cegle zimą zapobiega jej niszczeniu przez mróz. Przeprowadza ją się za pomocą impregnacji, która polega na kilkukrotnym naniesieniu na powierzchnię klinkieru substancji hydrofobowych.
Stosując zasadę małymi krokami do celu, zobacz jak niewiele potrzeba, aby Twój budynek odzyskał dawny blask.
Ty zrób krok najważniejszy, zadzwoń proszę teraz na +48 796 258 999 ponieważ renowacja Twojej elewacji jest dla nas kwestią priorytetową!
Twój budynek olśni na nowo swoim zdrowym, "ceglastym" kolorem, który na pewno będzie kontrastował z szarą rzeczywistością.
Zobacz teraz:
Jak rozwiążemy – usuniemy z cegły klinkierowej poniższe trzy najczęstsze problemy:
- wykwity
- zabrudzenia atmosferyczne – nagary
- farby
plus:
- zabrudzenia z cementu
- plamy bitumiczne z np. lepiku
Usuwanie wykwitów polega na wielokrotnym nałożeniu na powierzchnię klinkieru specjalistycznego preparatu rozpuszczającego sole wapienne i jego zmycie. Podczas nakładania ów środek wywołuje gwałtowną reakcję chemiczną, która przypomina proces pienienia. Czynność tą powtarzamy tak długo jak widzimy efekt pienienia.
Czasami jednak wykwity mają kilka milimetrów grubości i wyrastają z klinkieru jak stalaktyty i stalagmity. Wtedy chemiczne czyszczenie cegły poprzedzamy mechanicznym usuwaniem takich narośli. Używamy do tego dłut i młotków. Te czynności wymagają wyczucia i wprawy. Delikatnie ostukujemy młoteczkami płaskie części zgrubiałego nawarstwienia, które pęka i jednocześnie odrywa się od lica cegły. Niektóre wykwity możemy podważyć dłutkiem i też wtedy odpadają od lica.
Wykwity są bardzo nieestetyczne – psują wygląd pięknej elewacji lub muru. Możesz to zobaczyć na zdjęciach poniżej.
A ów mur powinien przecież wyglądać tak – nieprawdaż?
Tutaj muszę jednak wlać łyżkę dziegciu. Sole wapienne, które powodują wykwity znajdują się wewnątrz cegły lub w zaprawie spoinowej. Nie widzimy ich i nie wiemy ile ich jest. Wychodzą na lico lub pojawiają się na fudze – co widzimy i tylko to jesteśmy w stanie usunąć. Innymi słowy usuwamy objawy a nie przyczynę. W związku z tym wykwity mogą pojawić się ponownie na przykład po deszczu. Generalnie to właśnie woda transportuje owe sole wapienne. Dlatego proces usuwania wykwitów zawsze kończy impregnacja hydrofobowa. Nie daje ona jednak stu procentowej pewności, że wykwity nie wrócą. Wilgoć bowiem może podsiąkać od gruntu przez brak albo złą izolację poziomą. W przypadku murów ogrodzeniowych zalegający śnieg może uszkadzać fugę. Pojawiają się mikropęknięcia przez które woda dostaje się od góry. Wtedy należy się zastanowić nad renowacją.
Hydrofobizacja ma jednak jeszcze jedną zaletę. Wykwity czasami nie schodzą w całości. Kiedy przestajemy obserwować reakcję chemiczną – pienienie – kończymy czyszczenie klinkieru. W takim przypadku środek hydrofobizujący przyciemnia delikatnie cegłę i kamufluje resztki wykwitów. Jak na zdjęciach powyżej.
Zabrudzenia atmosferyczne czyścimy jedną z dwóch metod:
- chemiczną – myjkami wysokociśnieniowymi gorąco-wodnymi
- piaskowaniem niskociśnieniowym JOS lub sodowaniem
- łączoną
Ponad 10 lat doświadczenia pozwala man dobrać najlepszą metodę do zastanej sytuacji – chociaż oczywiście cały czas się uczymy i rozwijamy żeby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Cegła jest twardym materiałem i wydawałoby się, że można ją myć wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem bez chemii (tak zwany hydro-monitoring). Nic bardziej mylnego. Cegła może i jest twarda ale fuga już niekoniecznie. A to właśnie jakość fugi jest kluczowa dla zdrowia elewacji wykonanej z tego materiału. Fuga bowiem odpowiada za prawidłowe czyli skuteczne odprowadzenie wilgoci z powierzchni fasady. Dlatego skuteczność chemicznego czyszczenia klinkieru wynika z połączenia odpowiednio dobranych profesjonalnych środków myjących z gorącą wodą pod średnim ciśnieniem.
Piaskowanie elewacji z cegły to szeroki temat i przeczytasz o nim szerzej na osobnej stronie.
Częstym szczególnie na śląsku problemem są elewacje ze starej cegły malowane różnymi farbami. Dawniej kiedy nie było możliwości czyszczenia, a ceglana elewacja uległa silnemu zabrudzeniu była po prostu przemalowywana. I niestety tak się działo wielokrotnie.
Teraz żeby wydobyć piękno z takiej fasady musimy najpierw usunąć wszystkie warstwy farb, a potem doczyścić zabrudzenia atmosferyczne.
Przed przystąpieniem do prac wykonujemy próby. Każda kamienica w tamtych czasach była przemalowywana tym co było akurat dostępne. Pozornie wyglądające tak samo farby w praktyce zawierają różne składy i domieszki – na przykład kredę. Testujemy różne środki i czasy reakcji. Niektóre preparaty (te najskuteczniejsze) w postaci żelowej wymagają nałożenia, przykrycia folią i zostawienia na kilkanaście do kilkudziesięciu godzin. Po tym czasie możemy je zmyć gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem, a operacje tą trzeba powtórzyć dwa albo trzy razy. Potem resztki farby usuwamy innym preparatem, a zabrudzenia atmosferyczne myjemy w sposób opisany powyżej.
Dopiero kiedy wiemy jak skutecznie wyczyścić daną elewację przystępujemy do wykonania powierzonego nam zlecenia.
Zabrudzenia z cementu usuwamy podobnie jak wykwity, a bitumiczne analogicznie jak nagary.
FAQ - porady dotyczące mycia klinkieru:
1) Czy moja klinkierowa elewacja nadaje się do mycia czy konieczna będzie jej renowacja?
To zależy od dwóch czynników:
- stanu cegły
- stanu fugi
Jeżeli cegła na całej fasadzie jest zdrowa – ma całe lico to nie wymaga wymiany.
Jeżeli dodatkowo fuga jest cała – nie sypie się, nie jest popękana to wystarczy wyczyszczenie takiej fasady. Jedna uwaga – ten stan rzeczy może się zmienić podczas mycia. Zdarza się to na szczęście bardzo rzadko. Jeszcze jedna uwaga – jeżeli elewacja jest pomalowana to farba zakrywa cegłę i nie można ocenić zakresu koniecznych prac przed wykonaniem prób. Na szczęście próby wykonujemy gratis! Umów się teraz z naszym konsultantem – 796 258 999.
2) W sklepie są dostępne oleje do klinkieru. Co polecacie olej czy impregnat?
Zdecydowanie polecam impregnat hydrofobowy. Na rynku dostępne są impregnaty na bazie rozpuszczalnika – moim zdaniem lepsze. Lepiej wnikają w cegłę i lepiej ją zabezpieczają. Nie nadają się na wilgotne podłoże. Drugi rodzaj to impregnaty wodne. Te z kolei stosujemy właśnie kiedy jest duża wilgotność – na przykład jesienią kiedy elewacja kiepsko wysycha.
Olej po pierwsze bardziej się błyszczy – co mnie osobiście się nie podoba. Po drugie oleje natłuszczają powierzchnię klinkieru, która szybciej łapie brud.
3) Czy myjecie ceglane ściany wewnątrz budynku?
Nie. Ze względu na duże zużycie wody – około 500 litrów na godzinę pracy karchera.
W takim wypadku stosujemy sodowanie lub piaskowanie JOS w osłonie wody (15 litrów na godzinę) lub na sucho (duże zapylenie).
4) Ile trwa czyszczenie klinkieru z wykwitów?
Frontowe ogrodzenie domu zazwyczaj myjemy w jeden dzień.
5) A może lepiej jeszcze raz pomalować ceglaną elewację?
Zdecydowanie nie! Farby nie oddychają. Blokują odprowadzanie wilgoci co prowadzi do niszczenia elewacji. Cegła pod farbą często ulega erozji. Cała kamienica ma problemy z cyrkulacją powietrza. Mieszkanie w takim budynku jest zdecydowanie mniej zdrowe i przyjazne dla człowieka.
6) Mam nowe ogrodzenie i wyszły na nim wykwity. Kiedy mam je usuwać?
W przypadku nowych ogrodzeń przed przystąpieniem do usuwania wykwitów należy odczekać co najmniej sześć miesięcy. Tym samym dajemy wyjść na powierzchnię lica i fugi związkom wapnia zawartym w zaprawie spoinowej. Wcześniejsze mycie wiąże się z większym ryzykiem konieczności ponowienia prac. Niestety w takim przypadku zawsze jest to loteria.
7) Czy można zapobiegać wykwitom? Jak nie dopuścić do powstania wykwitów na cegle?
Tak. Można zapobiegać wykwitom. W przypadku już istniejących ogrodzeń (problem wykwitów najczęściej dotyka właśnie ogrodzeń) należy dbać żeby woda nie wnikała do wnętrza muru. A może wnikać zarówno przez lico cegły jak i przez spoiny. Zadbaj o fugi! Może im zaszkodzić zalegający na ogrodzeniu śnieg. Bardzo często spoiny niszczą porastające je mchy i porosty. Nie dopuszczaj do takiej sytuacji! Lico klinkieru zabezpieczy regularnie wykonywana impregnacja hydrofobowa – nie rzadziej niż raz na trzy lata.
W przypadku nowo budowanych ogrodzeń klinkierowych przypilnuj wykonawcę żeby zastosował dobrej jakości zaprawę spoinową z dodatkiem trasu. Tras ma tę właściwość, że wiąże sole wapienne przez co uniemożliwia ich wytrącanie się na zewnątrz muru. Nie oszczędzaj też na zaprawie do murowania. Ona też musi wręcz zawierać tras. Oczywiście bardzo często wykonawcy podczas murowania używają zaprawy murarsko-spoinowej. Nie ma w tym nic złego o ile zawiera tras. Po wybudowaniu ogrodzenia dbaj o nie jak opisałem wyżej.
8) Jak usunąć graffiti z klinkieru?
Usuwanie graffiti zleć profesjonalistom. To trudniejsze niż myślisz. Potrzeba doświadczenia, sprawdzonej chemii i myjki gorąco-wodnej. Jeszcze lepiej zrobisz jeśli zabezpieczysz swoją elewację powłoką antygraffiti. Jej nałożenie także lepiej zleć wyspecjalizowanemu wykonawcy, który dodatkowo zobowiąże się do jej serwisowania i usuwania graffiti w krótkim czasie ponieważ tylko w ten sposób zwyciężysz z grafficiarzami!
9) Kiedy mycie, a kiedy piaskowanie?
Sodowanie jest delikatniejsze od piaskowania i nie ingeruje w lico cegły. Jest jednak droższe zarówno od tego drugiego jak i od mycia chemicznego, które również pozwala zachować lico w całości. Piaskowanie zawsze w mniejszym lub większym stopniu narusza powierzchnię lica.
Wszystko więc zależy od zastanego stopnia jakości elewacji i efektów jakie inwestor chce uzyskać.
Pomagamy podejmować tą decyzję.
Skontaktuj się z nami!
Profesjonalne czyszczenie, mycie cegły i klinkieru w miastach Górnego Śląska: Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, Mysłowice Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie Będzin, Świętochłowice, Mikołów, Czeladź
Większe zlecenia realizujemy na terenie całego Kraju!
(Powierzchnia powyżej 150 m2)