Granit to kamień niezwykle popularny na całym świecie, ponieważ jest wyjątkowo trwały. Przede wszystkim służy do wyrobu kamiennej galanterii, ale nie tylko chodzi tu o same nagrobki. Granitową skałę spotkać możemy na ogrodowych nawierzchniach bądź innych elementach architektury ogrodowej, lecz nie tylko.
Granitu się nie krystalizuje, podobnie jak marmuru, ale podstawowym elementem w pracy nad oczyszczeniem tego materiału jest woda i to najlepiej taka, która jest niejonizowana. Zresztą wszystkie środki czyszczące do tego kamienia powinny być niejonizowane. Liczy się tutaj stopień pH, czyli kwasowości, który może zniszczyć granitowy materiał.
Jeśli chcemy sami wyczyścić granit to, oprócz niejonowych środków czyszczących i odpowiedniej wody, powinniśmy się zaopatrzyć w szczotki, skrobaczki, a nawet pumeks. Przed przystąpieniem do pracy musimy bardzo dokładnie namoczyć kamień wodą destylowaną. Zasadniczo przez cały ten czas, kiedy będziemy dokonywać oczyszczania, kamień powinien być mokry. Szczotki i skrobaczki służą usunięciu brudu. Mocno zaschnięty brud niektórzy traktują pumeksem. Jednak zarówno szczotki i skrobaczki, jak i pumeks muszą być stosowane niezwykle delikatnie. Zbyt ostre tarcie zniszczy granit. Organiczne zanieczyszczenia, np. pleśń czy mech, usuwajmy za pomocą środków biobójczych. Po każdym czyszczeniu granit trzeba zmyć wodą, a jej nadmiar zebrać potem ściereczką.
Skontaktuj się z nami!
Ponieważ granit w Polsce to najpopularniejszy materiał na budowę nagrobków to częstym problemem jest pojawienie się na nim woskowych plam. Te z kolei usuwamy za pomocą preparatu chlorku metylu, który kładziemy w niewielkiej ilości na miejsce po zeskrobanym uprzednio wosku. Na plamy wszelkiej maści, które pojawiają się na granitowych płytach, nasze babcie stosowały… sok z cytryny, który po kilku minutach ścierały suchą ściereczką.