Czyszczenie Kostki Brukowej
+48 796 258 999 | biuro@elevatio.pl

 

Niech zgadnę. Jeśli trafiłeś na tę stronę to albo jesteś właścicielem pięknego domu albo zajmujesz się utrzymaniem infrastruktury budynku i jego otoczenia w najlepszym możliwym stanie zarówno technicznym jak i wizualnym. A podjazdy, ścieżki, parkingi czy chodniki dookoła tego domu lub budynku wyłożone są piękną kostką brukową – no może kiedyś piękną – a teraz szarą, brudną i bez wyrazu. Jeśli zgadłem to na pewno chcesz wiedzieć - jak przywrócić jej dawny blask? Dobrze trafiłeś!

 

Przeczytaj teraz:

Jaki efekt przyniesie samo czyszczenie kostki brukowej, a w czym pomoże impregnacja typu „mokra kostka”?

 

Wszystko zależy od problemu, który dotknął Twoją kostkę brukową - czyli rodzaju zabrudzenia.

Czy są to zabrudzenia po budowie lub remoncie:

 • cement

 • tynk

 • farba


czy raczej zabrudzenia eksploatacyjne:

 • kurz, brud, sadze

 • olej

 • ślady po oponach

 • mech

 • trawa lub chwasty


A może ogrodnik posypał trawę i przy okazji również kostkę brukową nawozem bogatym w minerały, co po pierwszym deszczu spowodowało pojawienie się żółtych lub brunatnych plam i przebarwień.

 

Zadzwoń proszę teraz na 796 258 999 i zamów mycie kostki brukowej, ponieważ dzięki nowoczesnemu sprzętowi i 10 letniemu doświadczeniu pozbędziemy się tych trudnych zabrudzeń szybko i skutecznie.

 

Mycie kostki brukowej

 

Chcesz wiedzieć – jak samemu wyczyścić kostkę brukową? Pokażę Ci co i jak robić, czego nie robić, jaki sprzęt użyć oraz jakie środki chemiczne zastosować.

 

Najpierw zobacz:

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie i impregnacja kostki brukowej - granitowej lub betonowej?

 

ETAP 0

Wytrucie chwastów – na 7 do 10 dni przed czyszczeniem wytruwamy chwasty i trawy porastające szczeliny między kostkami. Dzięki temu zabiegowi chwasty nie odrastają z fragmentów korzeni, które zostają w głębszych warstwach przestrzeni między kostkami.

 

ETAP I

Czyszczenie zasadnicze – usuwamy zabrudzenia powierzchniowe w tym mchy, trawy i chwasty. To najbrudniejsza część prac – jeżeli kostka nie była myta przez parę lat i porasta ją mech to ze 100 metrów kwadratowych uzyskamy jakieś dwie, trzy taczki odpadów. Dlatego podczas tego etapu szczególnie dbamy o otoczenie – roślinność, elewacje czy elementy małej architektury.

 

ETAP II

Mycie chemiczne – dzięki zastosowaniu sprawdzonych biodegradowalnych środków chemicznych pozbywamy się bardziej uciążliwych zabrudzeń takich jak na przykład oleje, tynki lub farby oraz doczyszczamy lico bruku z pozostałych zabrudzeń atmosferycznych i eksploatacyjnych.

Uwaga: Po niektórych chemicznych zabrudzeniach zostają tak zwane „cienie” na przykład po oleju silnikowym. A substancje takie jak cementy przereagowują chemicznie z licem kostki brukowej odbarwiając ją – powstaje efekt wyblaknięcia.

Żeby sobie z tym poradzić stosujemy impregnację „mokra kostka”, która bardzo efektywnie niweluje powyższe problemy.

 

ETAP III

Uzupełnianie fug piaskiem – podczas czyszczenia z przestrzeni pomiędzy kostkami znika kilka milimetrów piasku. Nie zmienia to stabilności bruku. Często tworzy za to korzystny wizualnie efekt - "kostki z Charakterem!"- jak na zdjęciu poniżej. Drugą korzyścią jest brak świeżego podłoża dla nowych chwastów, które trudniej odrastają z niedoświetlonych przestrzeni pomiędzy kostkami. Dlatego nie rekomendujemy uzupełniania fug piaskiem. Oczywiście jeśli sobie tego życzysz wykonamy ten zabieg.

 

Zdjęcie pokazuje efekty mycia kostki brukowej. 

 

ETAP IV

Impregnacja – nasi Klienci są zachwyceni efektami wizualnymi impregnacji typu mokra kostka :)

Zastanawiasz się jak po takim zabiegu będzie wyglądała Twoja kostka brukowa? Nic prostszego – wystarczy, że polejesz fragment podjazdu albo ścieżki wodą i poczekasz aż ta wsiąknie w kostkę - jak na zdjęciu powyżej. Jeśli taka nawierzchnia podoba Ci się bardziej niż sucha zadzwoń do nas – 796 258 999 i zapytaj o szczegóły.

Impregnując kostkę brukową zyskasz dodatkowo:

 • zwiększoną mrozoodporność

 • zabezpieczenie przed blaknięciem kolorów

 • zatrzymanie zabrudzeń, które podczas opadów atmosferycznych są spłukiwane z powierzchni bruku

 

Bardzo dobrą decyzją jest impregnacja kostki brukowej po jej położeniu - jak na zdjęciu poniżej. Widać na nim piasek w fugach.

 

Impregnacja kostki brukowej.

 

Pięknie wyczyszczony i zaimpregnowany podjazd Twojego domu lub parking Twojej firmy wywoła uśmiech na Twej twarzy i sprawi, że w oczach sąsiadów, czy też klientów staniesz się osobą dbającą o estetykę otoczenia. Żeby tak się stało, zadzwoń proszę teraz do nas 796 258 999 i umów się na spotkanie z naszym doradcą, ponieważ Twój komfort i satysfakcja są najważniejsze!

 

Jeśli natomiast lubisz samemu zakasać rękawy i wziąć się do pracy przeczytaj teraz nasz poradnik – Zrób to Sam, czyli:

 

Wszystko co musisz wiedzieć na temat czyszczenia kostki brukowej.

 

Dowiedz się zatem:

 • jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort pracy

 • jaki sprzęt i jakie akcesoria będziesz potrzebował

 • jakie środki chemiczne wybrać – oczywiście z dostępnych w sklepach budowlanych

 • jak zaplanować przebieg prac

 • jak zadbać o otoczenie – rośliny, elewację...

 • czego nie robić

 • ciekawostki

 • i wiele wiele więcej

 

Zaczynamy:

Bezpieczeństwo i komfort.

 

Uwaga! Prąd i woda = ryzyko porażenia.

Połączenie prądu i wody wymaga od Ciebie zadbania o własne bezpieczeństwo!

Stosuj tylko maszyny i urządzenia w dobrym stanie technicznym. Używaj tylko przedłużaczy do pracy na zewnątrz. Sprawdzaj stan techniczny kabla i pamiętaj, że w przypadku przedłużaczy bębnowych musisz zawsze rozwinąć cały przewód!!! W przeciwnym razie powstanie tak zwana cewka i przedłużacz zacznie się nagrzewać. Jeśli się przegrzeje może ulec awarii. W ten sposób możesz też zniszczyć Swoją myjkę ciśnieniową!

Przewody elektryczne nie powinny leżeć w wodzie. Połączenie przewodu elektrycznego Karchera z przedłużaczem dobrze jest zawiesić na myjce. Niezależnie od tego czy przedłużacz ma pojedynczą końcówkę czy też bęben. Od góry myjkę i bęben (końcówkę) możesz osłonić nakładając worek na śnieci albo płaszcz przeciwdeszczowy. Zostaw Sobie swobodny dostęp do wyłącznika. Działaj z głową.

Zadbaj o swoje oczy! Tak. Woda pod ciśnieniem wymywa zabrudzenia z fug z taką siłą, że niektóre z nich na pewno dosięgną twojej twarzy. A ponieważ oprócz piasku i błota mogą też zdarzyć się małe kamyczki lepiej stosuj okularki ochronne albo nawet lepiej osłonę twarzy z pleksi.

Środki do czyszczenia kostki brukowej mogą powodować poparzenia i inne dolegliwości. Zawsze czytaj informacje na opakowaniach tych produktów i stosuj się do zaleceń dotyczących ochrony osobistej. Jeśli możesz wybierz bardziej bezpieczny preparat.

 

Zobacz:

Sprzęt i akcesoria – czyli czym wyczyścić kostkę brukową?

 

Będziesz potrzebował:

 • myjkę wysokociśnieniową elektryczną albo spalinową

 • przedłużacz oraz przewody i akcesoria do podłączenia wody

 • dysze – szpachlowa i rotacyjną

 • specjalną końcówkę do powierzchni płaskich – talerz – opcjonalnie

 • pianownicę lub / i opryskiwacz ogrodowy 5 litrowy z pompką

 • okularki lub osłonę twarzy

 • kalosze i ubrania do wyrzucenia albo kurtkę / płaszcz przeciwdeszczowy

 • taczkę i łopatę plus miejsce na odpady albo mocne worki na śmieci

 

Nie ma się co oszukiwać – na naszym rodzimym podwórku dominują myjki elektryczne. Są cichsze i mniej kłopotliwe w eksploatacji – czasami trudno odpalić spalinówkę, szczególnie po dłuższej przerwie.

Zakładając, że myjkę możesz również wypożyczyć to do sprawnego wyczyszczenia kostki brukowej wybierz maszynę ze względu na jej moc, czyli ciśnienie robocze oraz wielkość przepływu wody.

Wybór zależy więc od tego czy masz do dyspozycji tak zwaną siłę. Jeśli tak to polecam myjkę elektryczną o mocy około 200 bar i wydajności przepływu wody około 13 litrów na minutę przy tym ciśnieniu. Jeśli nie dysponujesz prądem 400V wybierz, a w tym wypadku lepiej wypożycz maszynę spalinową o podanych powyżej parametrach.

 

Ciekawostka: Skuteczność i szybkość mycia zależy nie od ciśnienia roboczego podawanego w barach ale przede wszystkim od wielkości przepływu wody.

 

Jeśli kupujesz myjkę wybierz taką o mocy około 140 bar i przepływie wody 8 – 10 litrów na minutę. Najlepiej jeśli urządzenie będzie wyposażone w płynną regulację wydajności. Kostka brukowa wymaga najwyższych parametrów. Inne powierzchnie wokół domu – w szczególności tynk strukturalny (popularny kornik lub baranek) lepiej myć przy mniejszym ciśnieniu – około 100 bar. Maszyna z płynną regulacją mocy będzie bezpieczniejsza i tym samym bardziej praktyczna.

Długość przewodów wodnych i przedłużaczy dostosuj do najdalszego miejsca, które będziesz systematycznie mył.

Dysza szpachlowa wytwarza płaski strumień wody i jest łatwiejsza w prowadzeniu ale niestety słabsza w działaniu. Jeśli musisz czyścić kostkę brukową z mchu konieczne będzie zastosowanie dyszy rotacyjnej lub punktowej. W zasadzie dysza rotacyjna to dysza punktowa – strumień punktowy wprowadzony jest w ruch rotacyjny.

Innym tematem jest tak zwany „talerz” - specjalna końcówka do powierzchni płaskich. Jej zaletą ma być fakt, że zakrywa od góry szczelnie czyszczoną kostkę brukową i nie pozwala w ten sposób na zachlapanie błotem otoczenia – elewacji, roślin...

Prawda jest jednak inna! Wewnątrz talerza poruszają się na zasadzie śmigła napędzanego ciśnieniem wody dwie dysze płaskie. Są jednak tak blisko mytej kostki, że w zasadzie mają charakter punktowy. Dysze znajdują się na obrzeżu talerza w tej samej odległości od środka. Jeżeli przyłożysz tą końcówkę do bruku i na chwilę włączysz i wyłączysz myjkę bez ruszania talerzem to po jego podniesieniu zobaczysz doczyszczony ślad w kształcie cienkiego okręgu.

Problem pierwszy – jeśli będziesz tą dyszę przesuwał zbyt szybko zobaczysz takie kółka przesuwające i nakładające się na siebie w kształcie spirali. Musisz działać bardzo wolno – szkoda Twojego czasu chociażby ze względu na...

Problem drugi – na to, że cały brud zbiera się pod talerzem. A kiedy jest go zbyt dużo to po pierwsze utrudnia czyszczenie (zmniejsza jego skuteczność) a po drugie zostaje na kostce, którą i tak musisz potem przemyć (przegonić błoto) dyszą płaską.

Nie polecam tego typu „amatorskich” końcówek. Profesjonalne mają odsysanie wody ale potrzebny jest do tego bardzo bardzo wydajny odkurzacz przemysłowy.

Pianownicy możesz nie kupować! Lepszym rozwiązaniem jest opryskiwacz ogrodowy 5 litrowy z pompką i lancą na 1,5 metrowym wężyku. Jest pojemny i łatwy w użyciu a dodatkowo tani – polecam najtańszy potraktować jako jednorazówkę, ponieważ stosowane do mycia kostki brukowej środki chemiczne niszczą opryskiwacze.

Osłona oczu lub całej twarzy, kalosze i płaszcz przeciwdeszczowy przyczynią się znacznie do zwiększenia komfortu Twojej pracy – nie pomijaj tych rzeczy!

I na koniec musisz coś zrobić w odpadami – głównie organicznymi takimi jak: piasek, ziemia i resztki roślin. Łopata i taczka albo worki na śmieci ułatwią zadanie. Możesz też zamieść wszystko pod trawnik :)

 

Poznaj:

Chemia – czyli jaki środek do czyszczenia kostki brukowej wybrać?

 • silnie zasadowy – pH 13,5 -14

 • nisko pieniący do opryskiwacza

 • mocno pieniący w przypadku pianownicy

 • biodegradalny

 • na bazie wodorotlenku potasu

 

Ciekawostka: obie formy – biodegradowalny i biodegradalny są poprawne gramatycznie :)

 

Wybierz preparat do czyszczenia kostki brukowej na bazie wodorotlenku potasu. Z 10 letniego doświadczenia wiem,że te oparte na wodorotlenku sodu z reguły są mniej przyjazne dla użytkownika – w kontakcie ze skórą bardziej parzą.

Jeśli na podjeździe lub parkingu masz plamy z oleju kup preparat, który w opisie ma podane usuwanie tego typu ciężkich zanieczyszczeń.

Najlepiej kup niewielkie ilości dwóch, trzech środków i wypróbuj ich skuteczność na Swoim podjeździe.

 

Przemyśl:

Planowanie – czyli jak umyć kostkę brukową – z głową?

 

Podjazd i nie tylko - podstawowe pytanie – z góry na dół czy z dołu do góry?

 

Wszystko zależy od tego nieszczęsnego talerza. Jeśli zamierzasz używać tej końcówki to zacznij od dołu. Najpierw nanieś kupiony preparat do czyszczenia kostki brukowej. Potem umyj powoli całą powierzchnię podjazdu do samej góry. Chodzi o to żeby zerwać z kostki wszystkie zabrudzenia. Nie przejmuj się tym, że zostają za talerzem w postaci krótko mówiąc – błota. Tym zajmiesz się później.

Dlaczego od dołu? Jeśli zaczniesz od góry będziesz gonił spływające w dół luźne zabrudzenia, a to zmniejszy skuteczność dyszy talerzowej. A tak cały czas poruszasz się po suchym i o to chodzi! Jeśli pod talerzem zgromadzi się za dużo błota podnieś go delikatnie na chwilę – brud spłynie samoczynnie w dół na mytą a nie na suchą kostkę – o to też chodzi. Nie przeganiaj błota tą dyszą. Jest ciężka i szkoda czasu. Zrobisz to za chwilę.

Czyli właśnie teraz, kiedy już doszedłeś do góry, zamień talerz na dyszę płaską i zacznij od góry spłukiwanie luźnych zanieczyszczeń - błota. Przy okazji doczyszczaj te fragmenty bruku z którymi nie poradziła sobie dysza talerzowa. Kostka umyta :)

 

Jeśli używasz dyszy płaskiej lub rotacyjnej zacznij od góry. Połącz czyszczenie z przeganianiem błota w dół przy pomocy strumienia wody – w tym celu dyszę układasz bardziej płasko i zwiększasz odległość. Nie zapomnij najpierw nanieść środki czyszczące.

Opis jest krótszy – tak samo czas wykonania!

 

Zadbaj: 

Otoczenie i czego nie robić – czyli jak przy okazji niczego nie uszkodzić?

 

Elewację w pobliżu czyszczonej kostki namocz najpierw wodą do wysokości wzroku. Podczas mycia bruku na bieżąco spłukuj powstałe na tynku zabrudzenia. Obie czynności możesz wykonać przy pomocy myjki. Żeby nie zostawić śladów strumienia wody pod ciśnieniem elewację spłukuj z odległości około pół metra do metra.

Rośliny wystarczy przed myciem i po myciu obficie podlać. W trakcie spłukuj na bieżąco ślady środków chemicznych, które będą miały postać piany.

 

Czy aby na pewno chcesz się z tym brudnym zadaniem zmagać osobiście?

Zadzwoń proszę teraz na +48 796 258 999 a zrobimy to za Ciebie ponieważ Twój komfort, czas oraz spokój są najważniejsze!

 

Czyszczenie i impregnacja kostki brukowej - cena.

Nie stosujemy taktyki prezentacji cennika na mycie czy impregnację kostki brukowej na zasadzie ceny od. Do wyceny podchodzimy każdorazowo rzetelnie i indywidualnie. Możesz liczyć na fachowe doradztwo i promocje na łączone usługi :)

 

 

 

FAQ - Porady


1) Jak wyczyścić kostkę brukową z oleju?

Wszystko zależy od tego czy plamy z oleju są stare czy nowe?

Jeżeli plamy są jeszcze świeże reaguj szybko! Użyj tak zwanego sorbentu - kupisz go na stacji benzynowej. Posyp nim olej. Sorbent wchłonie znaczną jego część. Dalej postępuj jak ze starymi plamami. Efekty będą jednak dużo lepsze. Zamiast sorbentu możesz użyć piasku. Niestety będzie on dużo mniej skuteczny.

W przypadku starych plam musisz mieć myjkę gorąco wodną. Tylko połączenie specjalnych środków do usuwania oleju z gorącą wodą przyniesie dobre efekty. Sprzęt możesz wypożyczyć albo zlecić taką usługę specjalistycznej firmie. Pamiętaj jednak, że po tego typu zabrudzeniach pozostają tak zwane cienie. Zniweluje je dobry impregnat typu mokra kostka.

 

2) Jak czyścić kostkę brukową z cementu?

Najpierw szpachelką zdrap grube nawarstwienia. Potem doczyść mechanicznie szczotką drucianą. Na końcu umyj całość zimnowodną myjką ciśnieniową - karcherem. Użyj do tego środków na bazie kwasu solnego. W przypadku odbarwień zastosuj impregnat świecąca kostka.

 

 

 

 


 

 

 

 

Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej Katowice, mycie kostki brukowej w miastach Górnego Śląska: Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, Mysłowice Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie Będzin, Świętochłowice, Mikołów, Czeladź plus Bielsko Biała, Częstochowa oraz Kraków

 

Większe zlecenia realizujemy na terenie całego Kraju!

(Powierzchnia powyżej 250 m2)

 

Zadzwoń teraz na numer 796 258 999 i zamów mycie elewacji, czyszczenie fasad, sprzątanie, mycie dachu lub kostki brukowej albo mycie okien czy też usuwanie graffiti.

 

Zadzwoń proszę teraz
i zamów bezpłatny pokaz oraz wycenę czyszczenia elewacji, ponieważ Twoja satysfakcja jest najważniejsza!

+48 796 258 999

Dziękuję.

Napisz Odpowiemy